Управління праці Івано-Франківської міської ради відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та своїх функціональних обов’язків забезпечує у межах своїх повноважень додержання державної політики у сфері соціально-трудових відносин та оплати праці та контролює питання виплати заробітної плати в м. Івано-Франківську.
Управлінням ведеться щотижневий моніторинг стану погашення заборгованості по заробітній платі в розрізі економічно активних, економічно неактивних та підприємств-банкрутів. Щотижнево узагальнена інформація щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати, а також інформація щодо заборгованості по страхових внесках та обов’язкових платежах до державного та міського бюджетів на комунальних підприємствах міста подається в управління праці Департаменту соціальної політики Івано-Франківської облдержадміністрації.
Питання щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати та надходжень до державного та міського бюджетів розглядаються на засіданнях міської комісії з питань забезпечення своєчасності і повноти сплати податків та погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. У ІІ кварталі 2018 року проведено 2 засідання комісії, на яких було заслухано 3 керівники підприємств, де спостерігається заборгованість з виплати заробітної плати, по сплаті внесків до бюджету Пенсійного фонду та заборгованість по сплаті податкових платежів. Проведені співбесіди з 21 керівником підприємств-боржників.
За результатами засідань комісії керівників підприємств зобов’язано вжити всіх невідкладних заходів, спрямованих на усунення порушень в частині забезпечення своєчасної виплати заробітної плати та надходжень до міського та державного бюджетів.
Станом на 01.06.2018 р. згідно із статистичною інформацією загальна сума боргу з виплати заробітної плати у м. Івано-Франківську становила 17906,9 тис. грн. З неї: 4000,1 тис. грн. (22,3 % від загальної суми боргу) – заборгованість економічно активних підприємств, 13906,9 тис. грн. (77,7 %) – підприємств-банкрутів.
На підприємствах житлово-комунального господарства та на підприємствах бюджетної сфери заборгованість з виплати заробітної плати відсутня.
З метою зменшення кількості суб’єктів господарської діяльності, які, за результатами податкової звітності, нараховують та виплачують заробітну плату найманим працівникам у розмірі, нижчому законодавчо встановленого мінімального рівня, діє міська комісія з легалізації заробітної плати та зайнятості населення.
У ІІ кварталі 2018 року відбулося 2 засідання комісії, проведена інформаційно-роз’яснювальна робота з 62 суб’єктами господарювання, з них на засіданнях комісії заслухано 37 СГД. З метою проведення інформаційної роботи щодо дотримання у своїй діяльності вимог трудового законодавства та роботи у правовому полі на засідання комісії були запрошені суб’єкти господарської діяльності, які здійснюють діяльність у сфері будівництва, роботодавці, у яких за даними ГУ ДФС розмір середньомісячної заробітної плати найманих працівників менше мінімальної та суб’єкти господарювання, у яких застраховані особи виконували роботи (надавали послуги) за договорами ЦПХ.
Серед суб’єктів господарювання, з якими проведена інформаційно-роз’яснювальна робота 64,3 % підвищили розмір середньомісячної заробітної плати найманих працівників до розміру мінімальної і вище. Серед заслуханих на комісії такий відсоток становить 62,5.
Робочим органом міської комісії є рейдова міська робоча група з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. Основним завданням рейдової робочої групи є проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо соціальних ризиків для громадян, які не легалізують свою зайнятість та отримують заробітну плату неофіційно.
У ІІ кварталі 2018 року рейдовою групою здійснено 12 рейдів, проведена інформаційна робота з 291 суб’єктом господарювання. У ході проведеної роботи виявлено 23 найманих працівників, які не представили відповідні документи про своє працевлаштування належним чином.
За результатами інформаційної роботи, проведеної членами рейдової групи, суб’єктами господарювання укладено трудові договори з 17 найманими працівниками, легалізовано заробітної плати на суму 63,3 тис. грн.
Постійно проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота серед суб’єктів господарювання, роботодавців та мешканців міста щодо офіційного оформлення трудових відносин та соціальних ризиків для громадян, які не легалізують свою зайнятість та отримують заробітну плату неофіційно. З цією метою управлінням праці розроблено інформаційні листівки, які спрямовані на упередження виплати заробітної плати в “конвертах”, негативних наслідків “тіньової” оплати праці та про запровадження фінансової відповідальності роботодавців за порушення вимог чинного трудового законодавства. Такі листівки розповсюджуються серед суб’єктів господарювання рейдовою робочою групою та на засіданнях міської комісії з легалізації заробітної плати та зайнятості населення. У ІІ кварталі цього року розповсюджено близько 330 таких листівок.
Систематично управлінням праці здійснюється аналіз кількості найманих працівників та розміру середньомісячної заробітної плати в СГД, які здійснюють пасажирські перевезення в місті.
З метою недопущення фактів порушення вимог трудового законодавства управлінням постійно опрацьовується інформація з Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області та Головного управління ДФС щодо страхувальників, у яких відбулося зменшення чисельності штатних працівників, працівники яких працювали неповний робочий час чи виконувалися роботи за цивільно-правовими угодами.
У ІІ кварталі цього року розміщено на сайті виконавчого комітету та в засобах масової інформації 6 статей і 10 прес-релізів і 3 статті у друкованих засобах інформації, також проведено 2 виступи на телебаченні щодо питань дотримання трудового законодавства, легалізації заробітної плати та ін.
Спеціалісти управління праці розглядають заяви та звернення громадян щодо дотримання трудового законодавства. У ІІ кварталі 2018 року розглянуто 5 звернень громадян та 1 запит про надання публічної інформації. Надано 41 усні консультації та роз’яснення з питань трудового законодавства.
З початку року з ініціативи управління праці були організовані робочі зустрічі міського голови з керівниками всіх професійно-технічних навчальних закладів міста на базі цих закладів, зокрема у ІІ кварталі – з керівництвом та педагогічним колективом ВПУ СОТ та ВПУ № 13. На зустрічі запрошувались керівники підприємств, які відчувають потребу в робітничих кадрах, керівники структурних підрозділів Івано-Франківської ОДА та міської ради, депутати міської ради та ін.
Крім того, на виконання Програми легалізації найманої праці та забезпечення кваліфікованими кадрами підприємств м. Івано-Франківська на 2017-2020 роки управлінням праці було організовано проведення міських конкурсів з визначення кращого за професією серед учнів закладів професійно-технічної освіти, а саме:
- 20.04.2018 р. – конкурс з визначення кращого монтажника санітарно-технічних систем і устаткування;
- 23.04.2018 р. – конкурс з визначення кращого слюсаря з ремонту автомобілів;
- 24.04.2018 р. – конкурс з визначення кращого кондитера;
- 29.05.2018 р. – конкурс з визначення кращого електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування.
Всі учасники та призери конкурсів нагороджені дипломами та цінними подарунками.
Також за ініціативи управління праці був виготовлений інформаційний фільм “ВПУ запрошують на навчання”, який розповідає про всі заклади міста, де готують спеціалістів робітничих спеціальностей. Фільм переданий у департамент освіти та науки міської ради для демонстрації учням 9-11 класів, також транслюється на ТРК “Вежа” та розміщений на офіційній сторінці міста.
Управлінням у ІІ кварталі ц.р. підготовлено 8 проектів рішень виконавчого комітету, які були прийняті на засіданнях виконавчого комітету. Крім того підготовлено та висвітлено 2 питання на оперативних нарадах в міського голови.
З метою здобуття нових знань та можливості в подальшому розпочати власну підприємницьку діяльність у Центрі розвитку підприємництва “Бізнес-Інкубатор” Інституту економіки та управління у нафтогазовому комплексі ІФНТУНГ за ініціативи виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, зокрема управління праці, впродовж 2 місяців проводились навчальні курси з основ програмування для учасників, ветеранів АТО та членів їх сімей, а також з основ комп’ютерної грамоти для осіб – власників картки іванофранківця. 14 учасників АТО та 24 власники картки франківця отримали спеціальні сертифікати про проходження навчання.
Одним з чинників соціальної стабільності є укладення колективних договорів між роботодавцями та найманими працівниками, які регулюють виробничі, трудові і соціально-економічні відносини між працівниками та роботодавцями; передбачають додаткові, порівняно з чинним законодавством, соціально-побутові гарантії, пільги та компенсації та захищають права і інтереси найманих працівників.
При проведенні повідомної реєстрації колективних договорів, змін та доповнень до них перевіряється дотримання мінімальних гарантій з оплати праці не нижче норм, визначених чинним законодавством, галузевою та регіональними угодами, терміни виплати заробітної плати та ін. При виявленні невідповідності вимогам трудового законодавства, реєстрація проводиться із рекомендаціями та зауваженнями. У ІІ кварталі 2018 року зареєстровано 32 колективних договорів, змін та доповнень до них, зроблено 73 рекомендації.
Впродовж ІІ кварталу ц.р. спеціаліст управління праці в складі спеціальної комісії по розслідуванню нещасних випадків на виробництві взяв участь у розслідуванні 3 нещасних випадків в частині дотримання вимог чинного трудового законодавства роботодавцями.
У ІІ кварталі 2018 р. підготовлено та проведено 17 засідань тендерного комітету, секретарем якого є спеціаліст управління праці. Інформація щодо публічних закупівель та зміни до річного плану закупівель постійно розміщується на веб-порталі Уповноваженого органу через авторизовані електронні майданчики.