Управління праці Івано-Франківської міської ради відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та своїх функціональних обов’язків забезпечує у межах своїх повноважень додержання державної політики у сфері соціально-трудових відносин та оплати праці та контролює питання виплати заробітної плати в м. Івано-Франківську.
У 2016 році управлінням праці підготовлено 7 проектів рішень виконавчого комітету, які були прийняті на засіданнях виконкому, а саме:
- від 21.01.2016 р. № 30 “Про роботу міської комісії з легалізації заробітної плати та зайнятості населення”;
- від 21.01.2016 р. № 31 “Про затвердження нового складу міської комісії з питань забезпечення своєчасності і повноти сплати податків та погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат”;
- від 21.01.2016 р. № 32 “Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 07.02.2013 року № 41”;
- від 17.11.2016 р. № 759 “Про звіт управління праці Івано-Франківської міської ради”;
- від 17.11.2016 р. № 760 “Про затвердження нового складу міської комісії з питань забезпечення своєчасності і повноти сплати податків та погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат”;
- від 17.11.2016 р. № 761 “Про роботу міської комісії з легалізації заробітної плати та зайнятості населення”;
- від 15.12.2016 р. № 860 “Про внесення на розгляд сесії міської ради проекту рішення “Про Програму легалізації найманої праці та забезпечення кваліфікованими кадрами підприємств м. Івано-Франківська на 2017-2020 роки”.
Підготовлено 4 розпорядження міського голови:
- від 02.02.2016 р. № 40-р “Про тристоронню соціально-економічну раду міста Івано-Франківська”;
- від 18.03.2016 р. № 132-р “Про утворення міської Дорадчої ради”;
- від 16.05.2016 р. № 295-р “Про затвердження нового складу рейдової міської робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення”.
Підготовлено проект рішення міської ради, який затверджений сесією міської ради від 22.12.2016 р. № 332-9 “Про Програму легалізації найманої праці та забезпечення кваліфікованими кадрами підприємств м. Івано-Франківська на 2017-2020 рр.”.
Спеціалісти управління праці розглядають заяви та звернення громадян щодо дотримання трудового законодавства. У 2016 році розглянуто 29 звернень громадян. Крім того, надано 225 усних консультацій та роз’яснень з питань трудового законодавства.
Станом на 01.01.2017 р. згідно з оперативною інформацією заборгованість із виплати заробітної плати на економічно активних підприємствах міста складала 259,0 тис. грн., на підприємствах-банкрутах – 4541,3 тис. грн.
Питання щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати та надходжень до державного та міського бюджетів розглядаються на засіданнях міської комісії з питань забезпечення своєчасності і повноти сплати податків та погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. Станом на 01.01.2017 року проведено 12 засідань комісії, на яких заслухано 31 керівника підприємств-боржників з виплати заробітної плати, зі сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів до бюджетів усіх рівнів.
У жовтні 2016 року в заступника міського голови Б.Білика організовано проведення наради з арбітражним керуючим ВАТ “Пресмаш” за участю директора департаменту економіки розвитку, промисловості та інфраструктури Івано-Франківської ОДА, заступника начальника ДПІ у м. Івано-Франківську та представників страйкового комітету підприємства з метою регулювання ситуації на ВАТ “Пресмаш”.
Управлінням праці ведеться щотижневий моніторинг стану погашення заборгованості по заробітній платі в розрізі економічно активних підприємств та підприємств-банкрутів. Щотижнево узагальнена інформація щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати, а також інформація щодо заборгованості по страхових внесках та обов’язкових платежах до державного та міського бюджетів на комунальних підприємствах міста подається в управління праці Департаменту соціальної політики Івано-Франківської облдержадміністрації.
У результаті проведеної роботи з початку року повністю погашена заборгованість на філії “Івано-Франківське дорожньо-експлуатаційне управління”, у Державній інспекції сільського господарства в Івано-Франківській області, на ТзОВ “Українська промислова компанія “Добромиль” та ВП “Західукрзакордоннафтогазбуд”. Всього впродовж року погашено 1175,6 тис. грн. заборгованості з виплати заробітної плати.
З метою зменшення кількості суб’єктів господарської діяльності, які за результатами податкової звітності нараховують та виплачують заробітну плату найманим працівникам у розмірі, нижчому законодавчо встановленого мінімального рівня діє міська комісія з легалізації заробітної плати та зайнятості населення.
Станом на 01.01.2017 р. відбулося 12 засідань комісії, проведена інформаційно-роз’яснювальна робота та співбесіди з 208 “ризиковими” СГД (у яких середньомісячна заробітна плата за даними ДПІ нижча від мінімального рівня). З них, на засіданнях комісій заслухано 97 суб’єктів господарювання.
За підсумками засідань всіх суб’єктів господарювання зобов’язано підвищити рівень заробітної плати найманих працівників не нижче мінімального розміру та дотримуватися міжпосадових (міжкваліфікаційних) співвідношень в оплаті праці.
Аналізуючи дані Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську за вересень 2016 року можна зауважити, що 47,3%, з якими проведена інформаційно-роз’яснювальна робота підвищили розмір заробітної плати найманих працівників до законодавчо встановленого мінімального рівня і вище. Серед СГД, заслуханих на комісії, такий відсоток становить 56,5.
Робочим органом міської комісії є рейдова міська робоча група з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. Основними завданнями рейдової робочої групи є: проведення рейдів-обстежень суб’єктів господарювання щодо порядку використання найманої праці відповідно до вимог чинного трудового законодавства та проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо соціальних ризиків для громадян, які не легалізують свою зайнятість та отримують заробітну плату неофіційно.
У 2016 році рейдовою групою проведена інформаційна робота з 579 суб’єктами господарювання. У ході проведеної роботи виявлено 160 найманих працівників, які не представили відповідні документи щодо свого належного працевлаштування. Матеріали по таких СГД передані в управління Держпраці в Івано-Франківській області для відповідного реагування. Всього з початку року в управління Держпраці передано перелік 149 СГД, по яких існують “ризики” щодо недотримання мінімального розміру заробітної плати найманим працівникам та щодо фактів використання неоформленої найманої праці.
За інформацією управління Держпраці, здійснено 50 перевірок “ризикових” суб’єктів господарювання, в частині дотримання вимог чинного трудового законодавства. До порушників трудового законодавства складено 32 протоколи про адміністративні правопорушення. Крім того, накладено штрафних санкцій на суму 276,7 тис. грн.
За результатами інформаційної роботи, проведеної членами рейдової групи, суб’єктами господарювання додатково було оформлено 89 найманих працівників. Сума легалізованої заробітної плати – 131,3,6 тис. грн.
Крім того, спеціалісти управління впродовж року брали участь у роботі рейдової групи по перевірці роботи ЛТМ, дрібнороздрібної торгової мережі та роботи закладів торгівлі і ресторанного господарства в частині дотримання вимог трудового законодавства. Обстежено 38 СГД, яким надано дозвіл на встановлення ЛТМ.
Систематично здійснюється аналіз кількості найманих працівників та розміру середньомісячної заробітної плати у СГД, які займаються пасажирськими перевезеннями в місті.
З метою проведення інформаційної роботи щодо дотримання у своїй діяльності вимог трудового законодавства та роботи у правовому полі управлінням праці було організовано та проведено зустріч міського голови з керівниками служб таксі та зустрічі заступника міського голови Б.Білика з керівниками ринків міста, станцій технічного обслуговування, керівниками підприємств, які ведуть будівельні роботи у місті, керівниками підрядних підприємств, організацій та фізичними особами-підприємцями, які виконували роботи за рахунок бюджетних коштів.
Постійно проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота серед суб’єктів господарювання, роботодавців та мешканців міста щодо значення офіційного оформлення трудових відносин та щодо соціальних ризиків для громадян, які не легалізують свою зайнятість та отримують заробітну плату неофіційно. З цією метою управлінням праці розроблено інформаційні листівки, які спрямовані на упередження виплати заробітної плати в “конвертах”, негативних наслідків “тіньової” оплати праці та запровадження фінансової відповідальності роботодавців за порушення вимог чинного трудового законодавства. Також розроблено соціальний ролик із аналогічною інформацією, який транслювався на світлодіодних екранах в центральній частині міста.
У 2016 році на сайті виконавчого комітету та в засобах масової інформації було розміщено 10 статей та 57 прес-релізів щодо питань дотримання трудового законодавства.
Для створення сприятливих умов щодо залучення молодих, кваліфікованих спеціалістів робітничих спеціальностей для роботи на підприємствах міста та з метою налагодження співпраці між професійно-технічними закладами освіти та підприємствами міста, розпорядженням міського голови від 18.03.2016 р. № 132-р створена міська Дорадча рада керівників промислових підприємств та керівників закладів професійної технічної освіти. Станом на 01.01.2017 р. проведено 8 засідань Дорадчої ради. Засідання проводились за базі професійно-технічних закладів міста за відповідними напрямками підготовки молодих спеціалістів.
У червні 2016 року з метою популяризації робітничих професій, які учні здобувають у професійно-технічних закладах міста на площі біля фортечної галереї “Бастіон” управлінням праці був організований та проведений професійно-орієнтаційний захід “Обери свою професію”.
Крім того, управлінням розроблений та організовано підписання у вересні 2016р. Меморандуму про співпрацю між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та професійно-технічними навчальними закладами міста Івано-Франківська
Постійно проводиться робота щодо сприяння у пошуку робітничих кадрів для підприємств основного кола, а також підприємств житлово-комунальної галузі міста. Щоквартально здійснюється аналіз розміру середньої заробітної плати на підприємствах.
З метою підвищення ефективності та результативності соціального діалогу між сторонами, які представляють інтереси працівників, роботодавців та органів місцевого самоврядування з питань формування та реалізації державної соціальної та економічної політики, регулювання трудових, соціальних, економічних відносин, для ведення соціального діалогу діє міська тристороння соціально-економічна рада. Сторонами Ради є виконавчий комітет міської ради, спільний представницький орган роботодавців та спільний представницький орган професійних спілок міста.
З початку року проведено 3 засідання Ради, на яких обговорювались, зокрема, проблемні питання у сфері зайнятості й оплати праці, в тому числі, в закладах освіти, охорони здоров’я і бюджетної сфери міста; питання соціального захисту населення – призначення та виплата субсидій, допомог та пільг; відпочинок та оздоровлення дітей міста Івано-Франківська в літній період та інші.
Управлінням праці проводиться повідомна реєстрація колдоговорів підприємств, установ, організацій міста відповідно до Закону України “Про колективні договори і угоди”, постанови КМУ від 13.02.2013р. № 115 “Про порядок повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів”. Станом на 01.01.2017 р. зареєстровано 143 колективні договори, зміни та доповнення до них.
З метою здобуття нових знань та можливості в подальшому розпочати власну підприємницьку діяльність у Центрі розвитку підприємництва “Бізнес-Інкубатор” Інституту економіки та управління у нафтогазовому комплексі ІФНТУНГ за ініціативи виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради 9 учасників АТО міста Івано-Франківська пройшли навчальний курс “Основи програмування”, про що отримали відповідні сертифікати.
Крім того, спеціалістом управління праці-секретарем тендерного комітету у 2016 році організовано проведення 11 засідань комітету. Інформація щодо публічних закупівель постійно розміщується на веб-порталі Уповноваженого органу через авторизовані електронні майданчики.
Також спеціаліст управління праці бере участь у роботі спеціальної комісії по розслідуванню нещасних випадків на виробництві. У 2016 році прийнято участь у розслідуванні 7 нещасних випадків.