На сьогоднішній день пріоритетним напрямком діяльності Державної фіскальної служби є покращення рівня обслуговування платників податків.
З цією метою в структурі Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління державної фіскальної служби в області створений Центр обслуговування платників (далі – ЦОП).
Діяльність Центру спрямована на те, щоб забезпечити комфортні умови платникам при поданні звітності, отриманні адміністративних послуг, довідок та консультацій.
Інформаційні та інші послуги, які надаються у ЦОП стосуються, зокрема: консультативної допомоги у оформленні заяв, заповненні податкової звітності; надання інформації про реквізити рахунків для зарахування платежів до бюджетів, ставки податків та роз’яснень з питань оподаткування; надання інформації про стан розрахунків з бюджетами; розповсюдження брошур, буклетів, пам’яток та іншої друкованої продукції про сплату податків; прийняття звітних та інших документів; надання публічної інформації, тощо.
Так, протягом 7 місяців 2018 року до Центру звернулось понад 45 тисяч платників. Надано 18,6 тис. адміністративних послуг. Серед них, найбільш актуальною послугою є видача картки платника податків та внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків. В зазначеному періоді було надано майже 6,2 тис.цих послуг. Також надаються послуги щодо отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків (понад 3,8 тис.); реєстрація книг обліку розрахункових операцій ( понад 2,6 тис.); отримання витягів з реєстру платників єдиного податку (1,9 тис.);реєстрація платником єдиного податку (1,7 тис. платників).
Інноваційна система е-Receipt – новація в реєстрації розрахункових операцій
Так, 19.06.2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 13.06.2018 № 472, якою затверджено Порядок реалізації експериментального проекту щодо реєстрації та експлуатації новітніх моделей програмних та/або програмно-технічних комплексів, призначених для реєстрації розрахункових операцій (далі – Порядок № 472).
Впровадження експериментального проекту розпочалося з 01 липня 2018 року та триватиме до 31 грудня 2019 року. Протягом зазначеного періоду будуть досліджені інноваційні розробки, новітні моделі програмних та/або програмно-технічних комплексів, можливість їх застосування для здійснення розрахункових операцій, буде прийнято рішення щодо доцільності їх впровадження у промислову експлуатацію та подальшого застосування суб’єктами господарювання. Це сприятиме популяризації використання відповідних комплексів бізнесом, у зв’язку з тим, що використання окремих моделей надасть можливість здійснювати віддалений контроль за розрахунками та обігом товарів на підприємстві.
Нова система може бути встановлена та підтримуватиметься будь-яким пристроєм (персональні комп’ютери, планшети, смартфони). Вона передбачатиме програмне забезпечення для продавця, покупця та ДФС України, а також буде інтегрована з «Електронним кабінетом».
Усі кейси системи будуть безкоштовними для її користувачів і не потребуватимуть абонентської плати за користування. Крім того, система e-Receipt працюватиме цілодобово та без вихідних, вона міститиме значний масив інформації для використання користувачами.
На бізнес очікують зміни у використанні РРО, які дозволять спростити і здешевити процес та покращити умови ведення господарської діяльності.
Впровадження проекту створить передумови для демонополізації ринку засобів для реєстрації розрахункових операцій, спростить умови введення їх в експлуатацію та використання, а також зменшить витрати підприємців на їх придбання та обслуговування.
Порядок № 472 передбачає, що учасниками експериментального проекту є виробники (постачальники) та користувачі новітніх моделей комплексів, зокрема, удосконалених комп’ютерно-касових систем, які виявили заінтересованість щодо участі в експериментальному проекті.
Позитивні результати експерименту дозволять впровадити новітні РРО у промислову експлуатацію та сприятимуть їх застосуванню платниками податків поряд з традиційними моделями касових апаратів.
Інноваційна система реєстрації та обліку РРО – e-Receipt, розроблена ДФС України, передбачає оnline реєстрацію пристроїв (персональні комп’ютери, планшети, смартфони) без подання до контролюючих органів будь-яких паперових документів та не потребуватиме абонентської плати за користування нею.
Узагальнюючі консультації Мінфіну щодо оподаткування ПДВ
Інформуємо платників податків про прийняття Міністерством фінансів України наказу № 673 «Про затвердження узагальнюючих податкових консультацій з деяких питань оподаткування податком на додану вартість».
Документом затверджено 4 узагальнюючих консультації. Зокрема, про застосування 0 ставки з ПДВ при експортних операціях. Відповідно до консультації, платник який здійснює експорт продукції за ціною нижче ціни придбання, застосовує 0 ставку податку до такої операції в цілому за умови підтвердженняфакту вивезення товарів згідно чинного законодавства. Наказом затверджено консультацію і стосовно документального підтвердження знищення або зруйнування основних виробничих або невиробничих засобів; щодо оподаткування податком на додану вартість операцій банків та інших фінансових установ з передачі у фінансовий лізинг майна, набутого ними у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно та консультацію щодо оподаткування податком на додану вартість операцій з отримання постійним представництвом нерезидента фінансування від головної компанії – нерезидента.
Змінено Порядок обліку платників податків і зборів
Звертаємо увагу платників податків на наказ Мінфіну від 27.06.2018 р. №589. Даним документом внесено зміни до Порядку обліку платників податків і зборів. Наказ набере чинності через 10 днів з дня його офіційного опублікування. Відповідно до внесених змін визначено порядок обліку в контролюючих органах представництв донорських установ в Україні, утворення яких передбачено міжнародними договорами України, після проведення Мінекономрозвитку їх реєстрації в Україні. Також врегульовано дії контролюючих органів у разі встановлення відокремлених підрозділів іноземних компаній, організацій, які включені до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та при цьому не перебувають на обліку в контролюючих органах. При цьому, звертаємо увагу платників на змінені наказом форми №1-ОПП ; №1-РПП та №5-ОПП. Також, відповідно до прийнятих змін, передбачено що підтвердженням припинення незалежної професійної діяльності є відомості (витяг) відповідного реєстру, до якого вноситься інформація про державну реєстрацію такої діяльності, щодо припинення або зупинення, або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу. Оновлені форми слід подавати до контролюючих органів лише після набрання чинності даного наказу.
Чи є платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, ФО який має право власності на нежитлове приміщення як ФОП?
Відповідно до п.п. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та нежитлової нерухомості.
Пунктом 1 ст. 320 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року №435-ІУ зі змінами і доповненнями (далі – ЦКУ) визначено, що власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом.
Суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Фізичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, в тому числі і нерухомого майна комерційного призначення, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати (ст. 325 ЦКУ).
Оскільки ст. 266 ПКУ не визначено такого платника як фізична особа – підприємець, то такий платник – власник об’єктів житлової та нежитлової нерухомості сплачує податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за нормами, передбаченими для фізичних осіб.
ДПІ у м. Івано-Франківську