Управління праці Івано-Франківської міської ради інформує:
Статтею 34 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів міських рад міст обласного значення належать здійснення на відповідній території контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення та накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення у порядку, встановленому законодавством.
З метою забезпечення реалізації зазначених повноважень, на виконання постанови КМУ від 26.04.2017р. № 295“Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю та статті 34 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” в управлінні праці введена посада головного спеціаліста з повноваженнями інспектора праці.
Після отримання посвідчення інспектора праці, він здійснюватиме державний контроль за додержанням законодавства про працю як юридичними, так і фізичними особами, які використовують найману працю.
У фокусі контролю:
- своєчасна та у повному обсязі оплата праці,
- додержання мінімальних гарантій в оплаті праці,
- оформлення трудових відносин.
Коли до вас може завітати інспектор праці? Підстави для інспектування визначені п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджених постановою КМУ 295.
Інспекційне відвідування проводитиметься не тільки за зверненням працівника чи фізичної особи про порушення стосовно нього законодавства про працю, а й за інформацією Держстату, ДФС, ПФУ. До “зони ризику і контролю” потрапляють роботодавці, які нараховують заробітну плату менше мінімальної, у яких стосовно працівників відсутнє повідомлення про прийняття на роботу, які використовують працю фізичних осіб на умовах цивільно-правових договорів, переукладають їх упродовж року та багато інших. Зокрема, якщо на підприємстві понад 30% осіб працюють за договорами цивільно-правового характеру, слід чекати на інспектування. Завдання інспектора – з’ясувати, чи не підмінено трудовий договір договором підряду, тобто чи не наявні приховані трудові відносини.
Крім того, Постановою 295 передбачено, що для виявлення неоформлених трудових відносин, рішення про проведення перевірки може бути прийнято на підставі інформації, отриманої зі ЗМІ та інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством.
У разі виявлення фактів використання праці неоформлених працівників, несвоєчасну та не у повному обсязі виплату заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування вживаються заходи щодо притягнення роботодавців та винних посадових осіб до кримінальної, адміністративної, фінансової та дисциплінарної відповідальності.
Шановні роботодавці! Щоб уникнути значних штрафів та інших видів відповідальності, закликаємо вас у своїй діяльності дотримуватись вимог, передбачених трудовим законодавством України.