Уряд вніс зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України, якими передбачено впровадження нової системи забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю.
Запровадження нової системи посилить індивідуальний підхід до забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, інших осіб засобами реабілітації, що відповідають їх потребам та дозволить вести максимально незалежний спосіб життя, а також передбачить: зміну порядку перерахування коштів підприємствам, що виконали індивідуальні заявки осіб з інвалідністю; запровадження оплати підприємству “за фактом”; покращення процесу забезпечення особи ТЗР шляхом реалізації визначеного законом права на вибір виробу; отримання виробу в чітко встановлений термін та забезпечення соціального супроводу людини, що користується ТЗР; компенсація за бажанням особи з деяких засобів реабілітації; зменшення терміну забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб.
Якщо раніше поставка необхідних засобів реабілітації для осіб з інвалідністю здійснювалась через Фонд захисту інвалідів, то на сьогодні відповідну систему докорінно змінено у зв’язку з прийняттям 14 березня 2018 року на засіданні Уряду постанови Кабінету Міністрів України № 238, якою внесено зміни до порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 року № 321. Зазначеними змінами запроваджено принцип «гроші ходять за людиною», побудованого на засадах адресності та прозорості.
Основними нововведеннями є:
- передача функцій з фінансування забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації (ТЗР) осіб з інвалідністю від Фонду соціального захисту інвалідів до органів соціального захисту населення;
- здійснення органами соціального захисту населення супроводу особи з інвалідністю впродовж усього процесу її забезпечення ТЗР та під час користування виробами для покращення якості надання послуг та сприяння у розв’язанні організаційних проблем, що можуть виникати, зокрема, у взаємодії з підприємством;
- запровадження електронного каталогу-класифікатора ТЗР, який формується Українським науково-дослідним інститутом протезування, протезобудування та відновлення працездатності. Наявність і використання даного каталогу дасть можливість людині обрати ТЗР, а управління соціального захисту виступатиме в ролі її представника. Каталог розміщено на веб-порталі Міністерства соціальної політики України в розділі «Інвалідність» (https://wheelchairs.protez.eu/Wheelchairs).
- після підбору особою необхідного ТЗР в Каталозі, орган соцзахисту в триденний термін повинен повідомити підприємство про вибір певного засобу реабілітації. Підприємство впродовж 20 робочих днів приймає рішення про те, чи працюватиме над виготовленням обраного ТЗР. У разі погодження на його виготовлення, орган соціального захисту готує відповідну угоду. Після її підписання підприємство впродовж 40 робочих днів зобов’язується виготовити та відправити ТЗР особі з інвалідністю, після чого інформацію про забезпечення ТЗР вносить до Централізованого банку даних осіб з інвалідністю, а орган соціального захисту впродовж 14 днів повинен здійснити оплату вартості виробу;
- соби з інвалідністю мають право на виклик фахівців органу соцзахисту населення додому для надання кваліфікованої допомоги з відповідного питання;
- запровадження виплати за бажанням особи з інвалідністю компенсації за самостійно придбані окремі вироби. Компенсація виплачується органами соціального захисту населення шляхом поштового переказу або перерахування коштів на особисті банківські рахунки осіб з інвалідністю та іншим особам, постраждалих внаслідок АТО. Виплата здійснюється на підставі фіксального чека, який підтверджує придбання виробу у підприємства, що відповідає кваліфікаційним вимогам. Оригінал фіксального чека для виплати компенсації передається особою з інвалідністю до органу соціального захисту населення не пізніше чотирьох місяців з дати, зазначені в фіксальному чеку.
За більш детальною інформацією щодо забезпечення технічними засобами реабілітації та протезно-ортопедичгими виробами мешканці міста Івано-Франківська можуть звернутися до департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради (вул. Грушевського, 29, каб.9, тел.552190).