Стаття 43 Конституції України гарантує кожному громадянину право заробляти собі на життя працею та отримувати за це винагороду у вигляді заробітної плати, не нижчої від визначеної законом. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання.
На даний час виплата заробітної плати в «конверті» та нелегальна робота стали, на жаль, не поодиноким явищем. Виплати у «конвертах» стали одною із складових тіньової економіки. Недоліки тіньової заробітної плати, як і тіньової зайнятості не тільки в тому, що бюджет недоотримує кошти, а й те, що використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить в собі багато негативних моментів, і перш за все це втрата страхового стажу для призначення пенсії. Адже запорукою отримання пенсії є сплата внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до нині діючого пенсійного законодавства встановлена пряма залежність розмірів пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого фактично сплачені страхові внески до Пенсійного фонду. Тобто до страхового стажу при виході на пенсію враховуються тільки ті періоди, у яких відбувалось нарахування заробітної плати та за які повністю сплачені страхові внески у сумі не меншій мінімального страхового внеску.
Сьогодні працівники не бачать проблем в отриманні «тіньової» заробітної плати, так як отримують на їхню думку «чисті доходи». Коли людина надає згоду працювати на таких умовах, вона сама позбавляє себе соціальних гарантій. На жаль, на сьогоднішній день відносини між роботодавцями та найманими працівниками нерідко не відповідають нормам чинного законодавства і це не є секретом для більшості громадян. Деякі роботодавці бажаючи скоротити свої “витрати”, видають частині своїх працівників заробітну плату готівкою, не відображеною в бухгалтерському обліку, де фактично документально працівник оформлений на півставки, або на 0,25-ставки, тобто відображається заробітна плата нижче встановленої Законом мінімальної.
Шановні наймані працівники, не позбавляйте себе соціальних благ, гарантованих державою. Не залишайтесь осторонь, бо йдеться не тільки про Ваші права, а й про добробут Ваших близьких! Пам’ятайте, що отримуючи заробітну плату в “конверті” – ви маєте забезпечене сьогодення, але ризикуєте своїм майбутнім.
Працедавці, не чекайте перевірок, своєчасно оформляйте найманих працівників, відображайте і виплачуйте реальну зарплату. Нелегальне використання найманої праці несе за собою фінансову, адміністративну та карну відповідальність.