Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо посилення соціального захисту учасників антитерористичної операції, учасників Революції Гідності та членів сімей загиблих таких осіб» від 14.11.2017 року № 2203-VIII внесено зміни до порядку наданнястатусу постраждалого учасника Революції Гідності; особи з інвалідністю війни; члена сім’ї загиблого (померлого) учасника антитерористичної операції.
Надання статусу постраждалого учасника Революції Гідності.
До Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» додано розділ ІІІ «Статус постраждалих учасників Революції Гідності, пільги та гарантії їх соціального захисту» у якому визначено, що особи, які відповідно до Закону України "Про встановлення державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей" від 21.02.2014 року № 745 включені до переліку осіб, які під час участі в масових акціях громадського протесту отримали тілесні ушкодження (тяжкі, середньої тяжкості, легкі), але такі ушкодження не призвели до інвалідності, зможуть встановити статус постраждалого учасника Революції Гідності, що сприятиме їх соціальному захисту.
Особам, які отримали статус постраждалого учасника Революції Гідності, видаватиметься посвідчення «Постраждалий учасник Революції Гідності» та надаватимуться пільги та інші соціальні гарантії, передбачені статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", як особам прирівняним до учасників бойових дій.
Порядок виготовлення та видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України. До видачі відповідного посвідчення пільги та інші соціальні гарантії надаватимуться на підставі довідки, виданої структурними підрозділами соціального захисту населення за місцем проживання.
Надання статусу особи з інвалідністю війни.
До п.4 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» внесені зміни, які стосуються громадян з числа цивільного населення, що стали особами з інвалідністю внаслідок поранень чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних внаслідок обстрілів та бомбардувань на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, під час проведення антитерористичної операції. Відтепер такі особи матимуть право на визначення статусу особи з інвалідністю війни, починаючи з 2014 року, що забезпечить їм належний рівень соціального захисту та гарантії відповідно до чинного законодавства.
Зв'язок інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров’я, встановлюється за висновком медико-соціальної експертизи в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Крім того, в п.11-14 ст. 7 розширюється перелік причин встановлення інвалідності, зокрема, поранення, контузії, каліцтва, захворювання тих, хто брав безпосередню участь в АТО. До цього часу таке право мали тільки особи, які під час участі в АТО стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва.
Надання статусу члена сім’ї загиблого (померлого) учасника антитерористичної операції.
До статті 10 внесено зміни щодо причинного зв’язку захворювання тих, хто загинув (пропав безвісти) чи помер внаслідок захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, для надання сім’ї особи статусу «Члена сім’ї загиблого (померлого)». До цього часу таке право мали тільки сім’ї осіб, які під час участі в антитерористичній операції загинули (померли) внаслідок поранення, контузії чи каліцтва.
Крім того, статус надається сім’ям осіб, яким посмертно присвоєно звання Герой України за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народові, виявлені під час Революції Гідності.
Більш детальну інформацію щодо отримання статусу «Члена сім’ї загиблого (померлого)» учасника антитерористичної операції можна отримати на сайті Міністерства соціальної політики, в періодичних виданнях або звернутися до департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради (вул.Грушевського, 29, кабінет 9, телефон 552190).