Про новації податкового законодавства в 2018 році розповіли Івано-Франківські податківці в ході семінару
Працівниками податкової служби 30 січня проведено семінар для платників податків на тему “Новації податкового законодавства. Подання звітності суб’єктами господарювання”.
Метою проведеного заходу було ознайомлення зі змінами, що відбулися в законодавстві та інформування платників про проведення кампанії декларування доходів за 2017 рік.
У семінарі взяли участь близько сотні бухгалтерів, керівників та фізичних осіб - підприємців.
Відкриваючи захід перший заступник начальника інспекції Олександра Михайловська зазначила, що одним із пріорітетних завдань податкової служби є проведення масово-роз’яснювальної роботи серед платників податків, своєчасне інформування про новації та зміни, що відбуваються в податковому законодавстві. Саме діалог, в тому числі і в такій формі, як семінар, є одним із ефективних засобів інформування платників про зміни законодавства, з метою правильності декларування та сплати ними податкових зобов’язань перед державою та запорукою якісного поступу уперед у стосунках з платниками.
Під час семінару платників податків ознайомили зі змінами податкового законодавства в 2018 році, які торкнулися податку на прибуток, податку на додану вартість, місцевих податків і зборів. Особливий акцент було зроблено на питаннях оподаткування доходів фізичних осіб та єдиного внеску.
За доброю традицією співпраці з іншими контролюючими органами, в ході семінару виступив представник Івано-Франківської міської філії Івано-Франківського обласного центру зайнятості - начальник відділу взаємодії з роботодавцями Косьмій Олексій Іванович, який ознайомив учасників з основними нормативними та законодавчими змінами, які стосуються питань, віднесених до компетенції служби зайнятості та послугами, що надаються роботодавцям.
На завершення семінару податківці відповідали на поставлені запитання та надавали практичні поради у застосуванні податкового законодавства.
До уваги ріелторів!
Затверджено форму Інформації суб’єктів господарювання, які провадять посередницьку діяльність, пов’язану з наданням послуг з оренди нерухомості.
Згідно з п.п. 170.1.6 п. 170.1 ст. 170 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) суб’єкти господарювання, які провадять посередницьку діяльність, пов’язану з наданням послуг з оренди нерухомості (ріелтори), зобов’язані надіслати інформацію про укладені за їх посередництвом цивільно-правові договори (угоди) про оренду нерухомості до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації в строки, передбачені для подання податкового розрахунку, за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
За порушення порядку та/або строків подання зазначеної інформації ріелтор несе відповідальність, передбачену законом за порушення порядку та/або строків подання податкової звітності.
Наказом Міністерства фінансів України від 13.05.2017 № 497 затверджено форму Інформації суб’єктів господарювання, які провадять посередницьку діяльність, пов’язану з наданням послуг з оренди нерухомості (ріелторів), про укладені за їх посередництвом цивільно-правові договори (угоди) (далі – Інформація), що подається зазначеними суб’єктами господарювання до контролюючих органів за місцем своєї реєстрації в строки, передбачені для подання податкового розрахунку.
Податковий розрахунок за базовий звітний (податковий період), що дорівнює календарному кварталу подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПКУ).
Враховуючи вищевикладене, суб’єкти господарювання, які провадять посередницьку діяльність, пов’язану з наданням послуг з оренди нерухомості (ріелтори) незалежно від того укладалися чи не укладалися у звітному періоді цивільно-правові договори про оренду нерухомості, за якими однією із сторін є фізичні особи, надсилають Інформацію за місцем своєї реєстрації.
ДПІ у м. Івано-Франківську звертає увагу платників, що відповідно до п.2 розділу ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435 із змінами та доповненнями (далі – Порядок №435), фізичні особи-підприємці (далі – ФОП), у тому числі ФОП – платники єдиного податку, без використання праці найманих працівників, формують та подають звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – Звіт) самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом.
Звітним періодом є календарний рік.
Згідно з абзацом третім частини восьмої ст.9 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями ФОП, крім ФОП – платників єдиного податку, зобов’язані сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року.
Податкова інспекція інформує, що сервіс «Електронний кабінет» доопрацьовано в частині проходження електронної ідентифікації уповноваженими особами платника, яким делеговано право підпису податкових накладних та розрахунків коригування (далі – уповноважена особа).
Уповноважена особа при вході до приватної частини (особистого кабінету) з використанням ЕЦП отримує доступ до таких сервісів «Електронного кабiнету»:
• реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування до них у Єдиному реєстрі податкових накладних;
• інформація з Єдиного реєстру податкових накладних;
• інформація з реєстрів операцій та транзакцій в системі Електронного адміністрування ПДВ.
Додатково повідомляємо, що по уповноваженим особам має бути подана форма J1391103 «Повідомлення про надання інформації щодо електронного цифрового підпису».
Інформацію розміщено на офіційному веб-порталі ДФС України за посиланням:https://cabinet.sfs.gov.ua/news/642710EE58310398E0530A50280762CC
Відповідно до п.287.1 ст.287 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Облік фізичних осіб – платників земельного податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня (п.287.2 ст.287 ПКУ).
Згідно з п. 287.5 ст.287 ПКУ земельний податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Статтею 58 ПКУ визначено, що контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов’язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до ст.54 ПКУ.
Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими ПКУ.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному п.42.4 ст.42 ПКУ. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Слід зазначити, що відповідно до п.287.9 ст.287 ПКУ у разі якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) податкове (податкові) повідомлення-рішення у строки, встановлені ст.287 ПКУ, фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої ПКУ за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання.
Водночас, податкове зобов’язання з земельного податку може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених п.102.1 ст.102 ПКУ (п.287.10 ст.287 ПКУ).
Особливості податкової знижки
Податковим кодексом України передбачено право платників податків на податкову знижку. Тож за наявності підтверджуючих документів щодо понесених витрат у зв'язку з придбанням товарів, робіт, послуг, дозволяється зменшити загальний річний оподатковуваний дохід. Іншими словами, суму доходу фізичної особи, яка підлягає оподаткуванню, буде зменшено на суму податкової знижки. Це, в свою чергу, дасть можливість зменшити суми податку на доходи фізичних осіб.
Натомість звертаємо увагу платників на ряд обмежень, встановлених законодавством України. Зокрема, податкова знижка може бути використана лише резидентом України за умови придбання товарів, робіт послуг лише у резидента України і лише щодо доходів, отриманих у вигляді заробітної плати.
Також слід звернути увагу, що право на зменшення оподатковуваного доходу надається лише щодо витрат, визначених Податковим кодексом та понесених протягом звітного року. До переліку таких витрат віднесено: частину суми процентів, сплачених за користування іпотечним кредитом; пожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціям в сумі, що не перевищує 4% від суми загального оподатковуваного доходу за звітний рік; сума коштів, сплачених на користь закладів освіти для компенсації вартості навчання; страхові платежі (внески, премії) за договорами довгострокового страхування життя та пенсійні внески в рамках недержавного пенсійного забезпечення ( в межах сум визначених ПКУ); суми витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій( в межах сум визначених ПКУ); суми витрат на оплату державних послуг, пов'язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита; суми коштів, сплачених у зв'язку з переобладнанням транспортного засобу; суми витрат на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним.
Для того, щоб скористатися правом на податкову знижку, необхідно не пізніше 31 грудня року, наступного за звітним, подати Декларацію про майновий стан і доходи до органу фіскальної служби за адресою проживання.