06 грудня 2017 року на базі Івано-Франківської ЗШ №25 у рамках проведення Всеукраїнського тижня права відбувся круглий стіл для батьківської громадськості м. Івано-Франківська на тему «Виховання у неповнолітніх відповідальності, нетерпимості до жорстокості та аморальних вчинків». Організаторами цього правового всеобучу були Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради (директор Ігор Смаль) та адміністрація ЗШ №25.
Метою даного заходу було налагодити дієвий діалог між усіма учасниками освітнього процесу, надати батькам інформацію про проблеми насильства в учнівському середовищі та сім’ях, шляхи їх запобігання та подолання, наявність державних та громадських інституцій, які покликані прийти на допомогу людям, які попали у біду чи скрутне життєве становище.
На зустріч з батьками, а їх зібралось понад 120 осіб, прийшли головний спеціаліст Департаменту освіти та науки Ігор Валько, методист інформаційно-методичного центру Леся Руда, фахівець з соціальної роботи МЦСССДМ Любов Гуцман, координатор проекту «Шкільний офіцер поліції» Таміла Кульпа, інспектор ювенальної превенції Мар’яна Лінник, завідувач юридичної клініки юридичного інституту ПНУ імені В.Стефаника Галина Мельник, практичний психолог ЗШ №25 Галина Мельник, соціальний педагог ЗШ №25 Тетяна Яковів та вчитель правознавства ЗШ №25 Руслана Фундитус.
Світлана Якимів окреслила основні проблеми, які існують у дітей, їх батьків та вчителів під час організації навчального процесу.
Мар’яна Красій розкрила трактування чинного законодавства України щодо прав та обов’язків учнів та батьків, закликавши батьків відповідальніше ставитись до питань виховання дітей, цікавитись те, чим діти займаються в позаурочний час.
Любов Гуцман ознайомила присутніх із особливостями роботи соціальних працівників та можливостями МЦСССДМ. Вона зазначила, якщо якась сім’я чи дитина опинилась в складній ситуації та самотужки не може подолати свої проблеми, чи їм просто потрібна консультація фахівця, працівники центру готові взяти таку сім’ю під соціальний супровід, надати необхідні поради та консультації, які допоможуть у вирішенні наболілих проблем. При міському центрі існує телефон довіри (77-10-70, 0667749894, 0686357539) за яким потребуючі можуть отримати щоденно з 16.00. до 21.00. кваліфіковану конфіденційну безкоштовну психологічну допомогу. Також вона окреслила проблеми насильства в учнівському середовищі та сім’ї, шляхи подолання цього явища.
Таміла Кульпа розповіла присутнім про специфіку роботи шкільних поліцейських, які намагаються змінити психологію молодого покоління щодо сприйняття поліцейських не як карального апарату, а як друзів, які готові завжди прийти на допомогу людині, яка попала у скрутне становище.
Мар’яна Лінник розтлумачила батькам чинне законодавство України щодо адміністративної та кримінальної відповідальності батьків за неналежне виховання дітей. Вона розповіла про те, які сьогодні проблеми існують в місті у царині підліткової злочинності, чим безпосередньо займаються працівники підрозділу ювенальної превенції, які типові злочини та правопорушення скоюють підлітки, куди слід звертатись, якщо у батьків є певна підозра, що дитина попала у сферу впливу злочинного світу чи вона зазнає будь-яких проявів насильства. Загалом на профілактичному обліку в ювенальній превенції м. Івано-Франківська на сьогодні перебуває 20 неповнолітніх.
Галина Мельник надала батькам поради як правильно сформувати правову культуру у дітей, застерегти їх від необдуманих кроків, закликала батьків бути для своїх дітей найкращими друзями, з якими вони завжди готові поділитись наболілим, знаючи, що завжди отримують від батьків хорошу пораду, розуміння та надійну підтримку.
Батьків найбільше хвилювали питання росту різних форм насильства у підлітковому середовищі, відсутність дієвих механізмів впливу на дітей, які систематично порушують дисципліну, жорстоко відносяться до ровесників, схильні до проявів фізичного насильства. Наболілою є тема продажу дітям цигарок та алкоголю (за інформацією працівників поліції у ц.р. зафіксовано 38 подібних випадків). Зокрема батьки звернули увагу на те, що цим систематично зловживають продавці магазину «Колосок», який розташований неподалік школи. Цікавило батьків питання отримання дітьми якісної освіти, можливості вибору батьками вчителя, який навчатиме дітей.
У ході зустрічі присутні мали змогу отримати від гостей відповіді на запитання, які найбільше хвилюють батьків. Також усім присутнім були роздані інформаційно-просвітницькі матеріали як оберегти дітей від усіх форм фізичного та психологічного насильства, образи чи зловживань, відповідальність перед законом за вчинення правопорушень чи злочинів, де можна отримати безкоштовну психологічну допомогу тощо.
Ігор Валько, підсумовуючи роботу круглого столу, подякував від імені громадянську позицію. Він попросив, щоб голови батьківських комітетів донесли отриману сьогодні інформацію до своїх батьківських колективів, закликав активніше звертатись до адміністрацій закладів щодо тематики проведення подібних всеобучів. Попросив не замовчувати існуючі в класних колективах труднощі, а інформувати про них соціально-педагогічних працівників для спільного розв’язання проблем. Він звернув увагу батьків на необхідність щоденного спілкування з дітьми, цікавитись їх успіхами у школі та позаурочному житті, не залишати наодинці з телевізором, інтернетом тощо. На його думку, тільки тоді, коли батьки, вчителі та діти будуть єдиним цілим під час організації та здійснення освітнього процесу у закладі освіти – ми зможемо досягти позитивного результату у всебічному розвитку наших дітей як особистості, які будуть здатні до свідомого спрямування своєї діяльності на користь іншим людям і суспільству, а більшість негативних явищ зникне з нашого життя.
Департамент освіти та науки щиро вдячний усім гостям, батькам, вчителям, які взяли участь у проведенні круглого столу та дирекції Івано-Франківської ЗШ №25 за створення належних умов для роботи батьківського форуму.