Розміри пенсійних виплат не витримують конкуренції із підвищеною мінімальною зарплатнею, не кажучи вже про середню, – так по-простому можна пояснити необхідність їх «осучаснення». Крім цього, потрібно виправити несправедливість, адже ті, котрі вийшли на заслужений відпочинок, скажімо, 10 років тому, отримують набагато меншу пенсію, ніж ті, котрі стали пенсіонерами недавно. Останній раз таке «осучаснення» відбулося в 2012 році, тоді за основу брали показник середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік – 1197,91 грн. За цей час середня зарплата по Україні, яка застосовується при обчисленні пенсії, зросла більше ніж втричі, а пенсія стояла на місці, пояснює начальник відділу обслуговування громадян – Кучірка Світлана Миколаївна.
Хоча збільшену пенсію даватимуть «заднім числом», її отримувачі з нетерпінням «штурмують» управління Пенсійного фонду із запитаннями та самостійно намагаються вгадати, на скільки збагатяться вже цього місяця.
Спеціалісти пояснюють, що для «осучаснення» пенсії для розрахунку беруться три складові:
- коефіцієнт стажу;
- коефіцієнт заробітної плати;
- середня зарплата по Україні.
Коефіцієнти стажу і заробітної плати в кожного пенсіонера інша і тому збільшення пенсії в кожного своє.
При розрахунку пенсії середню заробітну плату в Україні за три роки (це 3764,40 гривні – за 2014, 2015 і 2016 роки) множать на співвідношення власної зарплати пенсіонера до середньої зарплати за роки, які взяті для розрахунку пенсії (цю інформацію кожен пенсіонер може отримати у відділенні Пенсійного фонду, де знаходиться на обліку як одержувач пенсії). Отриману цифру множать на коефіцієнт страхового стажу – 1 % (до реформи було 1,35 %).
З 1 січня 2004 року для нарахування пенсії важливий лише страховий стаж. Тобто, з цього часу трудова книжка не є його підтвердженням. Важливим є те, чи роботодавець (або приватний підприємець) сплачували страхові внески до Пенсійного фонду.
Розраховувати на великі пенсії, як вже вияснилось, можуть не всі пенсіонери. Доплати понад тисячу гривень отримають в першу чергу пенсіонери, які вийшли на пенсію до 2007 року, при цьому мали зарплату в кілька разів вищу від середньої та значно більше 30 років стажу.
Зараз мінімальний розмір пенсії непрацюючих пенсіонерів, у кого є повний необхідний стаж, становить 1452,00 грн., це на 140,00 грн. більше, ніж було дотепер (1312,00 грн.). Максимальна пенсія не може перевищувати 10740 грн.
Також змінено мінімальний розмір пенсії для тих хто немає необхідного повного стажу (які отримували пенсію 949,00 грн.) через відсутність необхідного стажу. Їх пенсія зросте до рівня прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб – 1373,00 грн.
Крім того, у жовтні кожний пенсіонер отримає від Пенсійного фонду України інформаційну картку-повідомлення про розмір своєї пенсії до «осучаснення» та розрахунок «осучасненої» пенсії з розміром доплати.