27 липня 2017 року набрав чинності Закон України від 13 липня 2017 р. № 2143 «Про внесення змін до підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо незастосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових та акцизних накладних внаслідок несанкціонованого втручання в роботу комп’ютерних мереж платників податків»(далі – Закон № 2143).
Отож, за порушення граничних строків:
- для реєстрації податкових накладних (розрахунків коригування до них), які були складені у період з 1 по 30 червня п.р., в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- для реєстрації акцизних накладних (розрахунків коригування до них), які були складені у період з 1 по 30 червня п.р., у Єдиному реєстрі акцизних накладних
штрафні санкції, передбачені п.1201.1 статті 1201 та п.1202.1 статті 1202 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) не застосовуються за умови реєстрації вказаних документів у реєстрах не пізніше 31 липня 2017 року.
Крім того, до узгоджених сум податкових зобов’язань із строком сплати 30 червня п.р. штрафні санкції, передбачені абзацом другим пункту 126.1 статті 126 Кодексу ( 10% за порушення до 30 днів термінів сплати податків до бюджету) теж не застосовуються.
Вказаним Законом впроваджено тимчасову (до 31 грудня 2017 року) норму, згідно з якою у разі документального підтвердження втрати або пошкодження інформації (в т.ч. у базах даних обліку платника) внаслідок несанкціонованого втручання в роботу комп’ютерних мереж, платник податків протягом 10 календарних днів з дня набрання чинності Законом № 2143 зобов’язаний письмово повідомити ДПІ за місцем податкового обліку та відновити втрачену або пошкоджену інформацію.
Закон №2143 опубліковано 26 липня 2017 року в «Урядовому кур’єрі» та набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Прес-служба ДПІ у м. Івано-Франківську
Комунальні підприємства, що здійснюють некомерційну господарську діяльність, можуть бути включені до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі – Реєстр). З цього приводу Державна фіскальна служба України в листі від 11.07.2017 №18066/7/99-99-12-02-04-17 «Про надання методологічної допомоги» надала роз’яснення щодо включення комунальних некомерційних підприємств до Реєстру.
Так, пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) визначено порядок та умови, у разі дотримання яких неприбуткові підприємства, установи та організації (далі – неприбуткові організації) не є платниками податку на прибуток підприємств.
Підприємства можуть створюватись як для здійснення підприємництва, так і для некомерційної господарської діяльності.
Відповідно до статті 52 Господарського кодексу України (далі – ГКУ) некомерційне господарювання – це самостійна систематична господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку.
Некомерційна господарська діяльність здійснюється суб'єктами господарювання державного або комунального секторів економіки у галузях (видах діяльності), в яких відповідно до статті 12 ГКУ забороняється підприємництво, на основі рішення відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування.
Статтею 53 ГКУ передбачено, що некомерційна господарська діяльність може здійснюватися суб'єктами господарювання на основі права власності або права оперативного управління в організаційних формах, які визначаються власником або відповідним органом управління чи органом місцевого самоврядування з урахуванням вимог, передбачених ГКУ та іншими законами.
У разі якщо господарська діяльність юридичної особи, зареєстрованої як суб'єкт некомерційного господарювання, набуває характеру підприємницької діяльності, до неї застосовуються положення ГКУ та інших законів, якими регулюється підприємництво.
Особливості управління господарською діяльністю у комунальному секторі економіки встановлені статтею 24 ГКУ та здійснюється через систему організаційно-господарських повноважень територіальних громад та органів місцевого самоврядування щодо суб'єктів господарювання, які належать до комунального сектору економіки і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.
Правом оперативного управління відповідно до статті 137 ГКУ визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених ГКУ та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).
Отже, враховуючи зазначене вище, комунальні підприємства, що здійснюють некомерційну господарську діяльність, можуть бути включені до нового Реєстру у разі відповідності вимогам, зазначеним у пункті 133.4 статті 133 Кодексу.
Прес-служба ДПІ у м. Івано-Франківську
21.07.2017 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 31.05.2017 №545 «Про затвердження Змін до форми Податкової декларації з рентної плати» (далі – Наказ №545), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.06.2017 за № 778/30646, який вніс зміни до наказу Міністерства фінансів України від 17.08.2015 № 719 «Про затвердження форми Податкової декларації з рентної плати» (далі – Наказ № 719), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.09.2015 за № 1051/27496. Наказ № 545 опубліковано в бюлетені «Офіційний вісник України» від 21.07.2017 № 57.
Зокрема, Наказом № 545 викладено в новій редакції форму Розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (додаток 1 до Податкової декларації з рентної плати), внесені зміни до форми Розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини (додаток 2 та додаток 21 до Податкової декларації з рентної плати) та Переліку кодів видів радіозв’язку (додаток 15 до Податкової декларації з рентної плати) у частині стільникового радіозв’язку.
Одночасно звертаємо увагу, що згідно з пунктом 46.6 статті 46 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями) до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.
Прес-служба ДПІ у м. Івано-Франківську