Кліщовий енцефаліт це хвороба, яка вражає оболонку, сіру і білу речовину і інші відділи головного і спинного мозку, корінці спинно – мозкового нерва і периферичні нерви, що призводить до розвитку парезів і паралічі.
При кліщовому зараженні вхідними воротами організму людини служать шкіра і підшкірна клітковина або клітини епітелію травного тракту, звідки вірус розповсюджується в організмі по кровоносних, лімфатичних і невральних шляхах, інфікує клітини крові, органів імунної системи, інші внутрішні органи і досягає мозку, який служить місцем тривалого розмноження вірусу і основним центром локалізації паталогічного осередку нейроінфекції.
Клінічно кліщовий інцефаліт, як правило , розвивається в гострій циклічній формі з одуженням. Важкі ускладнення гострої інфекції можуть завершитись паралічем і смерттю. Хронічна інфекція перебігає роками або довічно.
Інкубаційний період при первинному інфікуванні вірусом складає 8-23 дні.Хвороба часто починається гостро з ознобу і підвищення температури до 40ͦ С . Лихоманка триває 2-10 днів. З»являється загальне нездужання, різкий головний біль, нудота, блювота. У гострому періоді виникає почервоніння шкіри обличчя, шиї і грудей, слизової оболонки ротоглотки, турбують болі в усьому тілі.
Основним резервуаром вірусу в природі є його головні переносники, іксодові кліщі. Додатковим природним резервуаром вірусу служать гризуни і інші дикі і домашні тварини, птахи. Інфікування людини для вірусу є біологічно тупиковим напрямом, оскільки вірус далі не передається до іншого організму.
Для кліщового енцефаліту характерна висняно–літня сезонність. Інфікування людини відбувається під час смоктання крові голодних заражених кліщів. Передача вірусу може відбуватися в перші хвилини присмоктування.
Типовими ландшафтами природних осередків інфекції виявляються листяні і змішані хвойно – листяні ліси з високим травостоєм, заплавні луги по берегах річок, береги озер і ставків, придорожня рослинність, що створюють умови для частого знаходження кліщів. Присмоктування кліщів може відбуватися не тільки в лісі але й в домашніх умовах. Кліщі заносяться в дім на робочому одязі, з домашніми тваринами, букетом польових квітів. Відмічається переповзання кліщів серед пасажирів міського транспорту.
Що робити, якщо Вас укусив кліщ?
Слід мати на увазі, що вірогідність захворювання залежить від кількості вірусу який проникає при укусі кліща, видалення паразита є невідкладним заходом.
Якщо звернутися до лікаря немає можливості, видалення кліща проводять самостійно:
Розхитуючи кліща з боку в бік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини і слід повільно його видалити разом із хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування змастити розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо видно, що хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення, слід ретельно вимити руки з милом. Видаленого кліща необхідно помістити на шматочок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий склянний посуд та щільно закрити кришкою і доставити в лабораторію ОНІ ( особливо небезпечних інфекцій) Івано – Франківського обласного лабораторного центру МОЗ України – м.Івано –Франківськ, вул.Шевченка,4.
Особам,яких укусив кліщ, рекомендовано слідкувати за самопочуттям. У разі будь яких ознак захворювання – звертатися до лікаря – інфекціоніста.
На сьогоднішній день в м.Івано –Франківську зареєстровано 1 випадок вірусного клішового енцефаліту. Після проведеного лікування стан хворого задовільний.
Лікар – епідеміолог міськрайонної філії Онуфрейчук Л.В.