Управління праці інформує щодо забезпечення рівня мінімальної заробітної плати
З 1 січня 2017 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 06.12.2016 р. № 1774-VIII, відповідно до якого у новій редакції викладено ст. 6 Закону України “Про оплату праці” і ст. 96 КЗпП України.
Нові норми, зокрема, установили законодавчі вимоги до мінімального посадового окладу (тарифної ставки) працівника – не менше прожиткового мінімуму працездатної особи на 1 січня календарного року. А також зафіксували, що мінімальну зарплату більше не використовують як розрахункову величину для встановлення посадових окладів працівників.
Тарифна система оплати праці використовується при розподілі робіт залежно від їх складності, а працівників – залежно від кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою для формування та диференціації розмірів заробітної плати.
Тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі тарифної ставки робітника першого розряду та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).
З 01.01.2017 р. мінімальний посадовий оклад повинен становити не менше 1600 гривень, а нарахована мінімальна заробітна плата – не менше 3200 гривень.
Відповідно до ст. 3 Закону про оплату праці (у редакції Закону № 1774): мінімальна заробітна плата – це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинному розмірах. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.
Розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.
При обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються:
- доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я;
- доплати за роботу в нічний та надурочний час;
- доплати за роз’їзний характер робіт;
- премії до святкових та ювілейних дат
Щодо доплати за використання у роботі дезінфікуючих засобів (роз’яснення Мінсоцполітики від 14.02.2017 р. № 344/0/101-17/281):
- якщо робітникам, зайнятим на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, за результатами атестації робочих місць установлені доплати у розмірі до 12% посадового окладу (тарифної ставки) та доплата в розмірі 10% посадового окладу (тарифної ставки працівникам (у т.ч. молодшим медичним сестрам), які використовують у роботі дезінфікувальні засоби, а також працівникам, які зайняті прибиранням туалетів), то вони мають бути нараховані понад розмір мінімальної заробітної плати (3200 грн).
Перелік виплат, які враховуються до мінімальної заробітної плати працівника:
- доплата за суміщення професій (посад) і виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника;
- доплати за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконаних робіт;
- доплата за ненормований робочий день;
- надбавка за класність водіям;
- доплата за вчене знання, науковий ступінь;
- надбавка за вислугу років;
- виробничі премії;
- індексація.
Якщо працівник виконав місячну норму праці, а нарахована йому заробітна плата є нижчою від законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати, роботодавець зобов'язаний провести доплату до її рівня, яка виплачується щомісячно одночасно із заробітною платою.
У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.
Мінімальна заробітна плата у погодинному розмірі застосовується на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у разі застосування погодинної оплати праці.
Додатково повідомляємо, що для отримання інформації щодо загальної суми заробітної плати з розшифровкою за видами виплат, розміру і підстав відрахувань із заробітної плати та суми заробітної плати, що належать до виплати, працівник повинен звернутись до роботодавця.