Як відрізнити "нормальне" хропіння від патологічного?
За своє життя кожна людина, хоча б один раз, мирно хропла. Хропіння може виникнути у будь-якої людини та в будь-якому віці, однак частота виявлення хропіння прогресивно зростає в міру старіння.
Основним критерієм, що визначає межу між "нормальним" та патологічним хропінням, є те, як хропіння впливає на ваше здоров'я. Якщо воно є тривіальним феноменом без патологічних наслідків і ніяк не заважає вам радіти життю, то й лікувати його не треба. Однак гучне хропіння може зіпсувати життя вашим близьким.
Які причини хропіння?
Під час нормального сну м'язи язика і м'якого піднебіння підтримують верхні дихальні шляхи у відкритому стані. Якщо ці м'язи надмірно розслаблені, то просвіт дихальних шляхів вужчає і проходження повітря частково блокується. Черговий вдих приводить до того, що розслаблена частина глотки починає вібрувати, створюючи шум, який ми і називаємо хропінням.
Хропіння — це звуковий феномен, що виникає внаслідок биття одну об одну м'яких структур глотки на тлі проходження струменя повітря через звужені дихальні шляхи.
Кожен п'ятий чоловік після 30 років постійно хропе вві сні.
Часто хропіння сприймають як неприємний, але безпечний звуковий феномен. На жаль, це не так. Хропіння як звук становить соціальну проблему більшою мірою для оточення, ніж для людини. Однак хропіння може бути передвісником і одним з основних симптомів серйозного захворювання — хвороби зупинок дихання аві сні або, кажучи медичною мовою, синдрому обструктивного апное сну.
Причинами хропіння є:
Анатомічні порушення, що призводять до звуження дихальних шляхів;
Викривлення носової перегородки;
Вроджена вузькість носових ходів і/або глотки;
Поліпи в носі;
Подовжений піднебінний язичок;
Маленька, зміщена назад нижня щелепа (з порушенням прикусу);
Збільшення мигдаликів;
Ожиріння.
Функціональні фактори та захворювання, що знижують тонус м'язів глотки:
Власне сон (зниження м'язового тонусу);
Дефіцит сну і втома;
Уживання алкоголю;
Прийом снодійних препаратів;
Куріння;
Зниження функції щитовидної залози;
Менопауза у жінок;
Старіння.
Чим небезпечне хропіння?
Саме по собі як феномен хропіння не є небезпечне. Але це сигнал хвороби, такий самий, як, наприклад, біль. Хропіння як симптом деяких захворювань може викликати різні патологічні феномени.
Для того, щоб визначити, чи впливає хропіння на ваше здоров'я, необхідно виявити симптоми, які можуть бути наслідком або причиною хропіння.
Одним із головних симптомів хронічного хропіння є денна сонливість, яка виникає тому, що хропіння може спричинити часті мікропробудження головного мозку. Це призводить до того, що сон фрагментується, порушується його структура. Організм і мозок уночі не відпочивають. І, намагаючись надолужити своє, мозок намагається заснути вдень, щоб якось компенсувати свої нічні втрати. Однак наявність хропіння не означає, що сон обов'язково порушується. Наприклад, денна сонливість в огрядних людей може вникнути не як наслідок хропіння, а бути результатом ожиріння.
Хропіння стає небезпечнішим, коли воно є симптомом феномену колапсу гортані під час сну. Цей феномен лікарі називають синдромом апное сну (апное — зупинка дихання). Оскільки основна причина апное, зупинок дихання — це колапс або обструкція верхніх дихальних шляхів, то даний синдром найчастіше має назву синдром обструктивного апное сну.
Лікувати хропіння необхідно тоді, коли стає очевидним факт його впливу на ваше здоров'я або якщо воно заважає вашому партнерові.
Професіонал з дослідження факторів
навколишнього середовища
Івано-Франківського районного відділу ДУ «Івано-Франківський
ОЦКПХ МОЗ»
Оксана ПИВОВАР