Фейки та інформаційні вкиди все частіше поширюються соцмережами, сіючи паніку та розкол між українцями. Все це інструменти інформаційної війни. ІПСО — дезінформація, пропаганда, перебільшення певної інформації або применшення іншої, диверсії на об’єктах цивільної інфраструктури, кібератаки.
Тобто це психологічна війна, мета якої — промивка мізків та формування громадської думки у потрібному руслі. В умовах воєнного стану, вкрай важливо вміти аналізувати інформацію. Щоденні інформаційні вкиди ворога, проведення інформаційно-психологічних операцій, насаджування наративів, які спрямовані на дестабілізацію у суспільств – те, що допомагає ворогові у війні проти України і її народу.
«Україна обстрілює ЗАЕС», «контрнаступ провалився», «На передовій самі «західняки», а «східняки» всі повтікали!» «ворог не в Кремлі – ворог в Києві» – лише декілька прикладів російських ІПСО, що активно завірусилися в інформаційному просторі за останні пів року.
Як протистояти ІПСО:
· завжди шукайте першоджерело інформації
· надійним джерелом може бути лише конкретна людина чи організація, що уповноважена робити такі заяви.
· аналізуйте, хто поширює інформацію - наприклад, якщо у фейсбуці репости важливої новини або теми роблять боти (їх ознака – пусті або поспіхом створені акаунти та однакові за змістом пости), це вказує на те, що "хтось" прагне розігнати потрібний наратив.
· звертайте увагу на «зраду» на рівному місці та панічні крики «все пропало/нас зливають».
Головною зброєю боротьби з російським ІПСО, окрім відмови від споживання російського інформаційного продукту є критичне мислення та медійна грамотність.
В інформаційному полі під час війни ми маємо «рухатися» так само обережно, як і воїни на лінії вогню, використовуючи лише надійні джерела інформації.
Дотримуйтесь інформаційної гігієни, аби не стати інструментом ІПСО ворога.