Україна вступила до Світової організації торгівлі (СОТ) і для виробників регіону виникають істотно відмінні умови на українському ринку, ставляться нові вимоги, змінюються умови конкурентних відносин. Чи готові наші виробники до нових конкурентних умов і чи зможуть вони отримати усі переваги в нових умовах, подолати перешкоди при виробництві і реалізації продукції.
Перш за все необхідно сказати, що в умовах СОТ існують два види регулювання ринкової діяльності: тарифне (через встановлення певних тарифів і квот на реалізацію певних товарів) і нетарифне (або технічне), що включає стандартизацію, метрологію, оцінку відповідності (сертифікацію). Тарифне регулювання регламентується двосторонніми та багатосторонніми угодами між країнами ще на етапі вступу до СОТ, технічне регулювання здійснюється у рамках двох угод СОТ — це Угода про технічні бар’єри в торгівлі (Угода ТБТ) та Угода про санітарні та фітосанітарні заходи (Угода СФС). Найголовнішою ідеєю цих двох угод є те, що держава зобов’язується не створювати більших перешкод для торгівлі ніж це потрібно для забезпечення здоров’я і безпеки людей, тварин, рослин, а також, використовувати міжнародні стандарти та процедури оцінки відповідності, якщо не існує особливих кліматичних умов або рівень науково-технічного розвитку країни дозволяє це здійснити.
На сьогодні в Україні технічне регулювання відносин у сфері встановлення, застосування та виконання обов’язкових вимог до продукції або пов’язаних з нею процесів, а також перевірка їх дотримання не відповідає основним положенням законодавства ЄС, внаслідок чого іноземними торговими партнерами не визнаються результати діяльності національних органів з оцінки відповідності та метрології. Темпи наближення системи технічного регулювання до вимог законодавства ЄС є уповільненими і спричинені такими факторами:
1) використання застарілих стандартів, норм і правил;
2) невідповідність метрологічного забезпечення виробництва продукції сучасним вимогам;
3) недосконалість державного нагляду за безпекою товарів, робіт і послуг;
4) недостатній рівень використання сучасних інформаційних технологій;
5) недостатнє фінансування сфери технічного регулювання та захисту прав споживачів.
Підприємства Прикарпаття є одними із основних виробників засобів вимірювальної техніки, що використовуються при обліку природного газу ( лічильники газу, коректори) та еталонного обладнання для повірки газових лічильників на теренах України та ряду держав СНД.
ДП «Івано-Франківськстандартметрологія, як головна організація Держспоживстандарту України з вимірювання об’єму та об’ємної витрати газу лічильниками та витратомірами-лічильниками зберігає, утримує та передає одиницю від Державного первинного еталона одиниці об’єму та об’ємної витрати газу, має безпосередній вплив на якість та конкурентоспроможність цієї продукції. Що зроблено і планується зробити нашою організацією в питаннях усунення технічних бар’єрів?
В 2007 році фахівцями ДП «Івано-Франківськстандартметрологія» на основі Директиви Ради Європи 2004/22/ЕС розроблено проект технічного регламенту на «Лічильники газу та пристрої перетворення об'єму». Впровадження цього регламенту потребує залучення всіх підприємств і організацій, на які він поширюється.
Впровадження технічного регламенту вимагає:
- популяризації впровадження ТР за допомогою засобів масової інформації, семінарів, конференцій тощо;
- добровільного застосування підприємствами ТР з проведенням процедури оцінки відповідності згідно з ТР.
- участі в поетапному розробленню та впровадженню національних стандартів України, гармонізованих з європейськими, відповідно до щорічних Планів державної стандартизації;
- доопрацювання та актуалізація чинних національних стандартів України відповідно до щорічних Планів державної стандартизації;
- здійснення ринкового нагляду за продукцією, на яку розповсюджується ТР.
Одним із кроків по впровадженню Директиви Ради Європи 2004/22/ЕС має бути подання ДП “Івано-Франківськстандартметрологія” необхідних документів на призначення його органом з оцінки відповідності приладів обліку газу при випуску з виробництва.
Вагомою проблемою, яка постала перед Україною при наближенні до СОТ та Європейського Союзу є визнання на міжнародному рівні вимірювальних та калібрувальних можливостей країни та занесення цих даних в міжнародну базу даних Міжнародного бюро Мір та Ваг (МБМВ) в Парижі.
На виконання угоди щодо взаємного визнання калібрувальних і вимірювальних можливостей національних метрологічних інститутів ДП “Івано-Франківськстандартметрологія” активно співпрацює в рамках організації державних метрологічних установ країн Центральної та Східної Європи (КООМЕТ), бере активну участь в роботі технічного комітету КООМЕТ ТК 1.4 „Витратометрія", метою якого є реалізація звірень в галузі вимірювання витрати і отримання інформації про калібрувальні можливості в області вимірювання витрати, та включення калібрувальних та вимірювальних можливостей України в СМС таблиці бази даних МБМВ.
Саме тепер, внаслідок плідної співпраці з КООМЕТ по проведенню міжнародних звірень Державного еталону об’єму та об’ємної витрати газу в 2007 році та успішного проходження зовнішнього аудиту системи управління якістю аудиторами та технічними експертами КООМЕТ в лютому 2008 ріку, ми одержали усі передумови для визнання вимірювальних та калібрувальних можливостей України. Це дасть можливість вітчизняним виробникам витратовимірювальної техніки, в тому числі підприємствам що розміщені в нашій області, конкурувати на міжнародному рівні, уникнути додаткових процедур при експорті своєї продукції.
В рамках реалізації «Державної програми розвитку еталонної бази на 2006-2010 роки», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 2006 р. №228. здійснюється виконання науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт у сфері метрології та еталонної бази, а саме:
- відтворення та зберігання одиниць вимірювань державним спеціальним еталоном одиниць об'єму та об'ємної витрати газу;
- забезпечення збереження та функціонування державного еталона одиниць об'єму та об'ємної витрати газу, що становить національне надбання;
- створення вторинного еталону одиниці молярної частки компонентів у газових середовищах в діапазоні вимірювань від 0,1 до 99,9%;
- одиниці об'єму та об'ємної витрати газу в діапазоні 25 - 250 м3/год 2008-2009 роки;
- створення вторинного еталону одиниці об'єму та об'ємної витрати газу в діапазоні 100 - 2500 м3/год 2008-2009 роки.
Ще одним важливим кроком на шляху до покращення системи технічного регулювання є проведення робіт з міжнародного співробітництва по проекту Європейського Союзу «T
winning». В рамках цього проекту з метою покращення метрологічного забезпечення обліку газу в Україні та наближення діючої системи технічного регулювання до вимог ЄС ДП “Івано-Франківськстандартметрологія” двічі відвідали експерти Європейського Союзу.