Ініціатор проведення–управління земельних відносин виконавчого комітету міської ради.
Організатор проведення–відділ підтримки та розвитку підприємництва управління економічного та інтеграційного розвитку виконавчого комітету міської ради, управління земельних відносин виконавчого комітету міської ради.
Під час громадських слухань виступив М.Іванчишин , заступник начальника управління земельних відносин виконавчого комітету міської ради, з інформацією про проект рішення міської ради «Про внесення змін до нової редакції Положення про оренду земельних ділянок у м.Івано-Франківську та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки».
Чиновник зазначив, що відповідно до чинного законодавства використання землі в Україні є платним. Використання землі може здійснюватись на підставі державних актів на право власності на землю, право постійного користування землею, договорів оренди землі. Користування землею на території міста здійснюється згідно з Положенням про оренду земельних ділянок у м.Івано-Франківську та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки, затвердженим рішенням міської ради від 30.12.2011р. №555. Відповідно до законодавства ставки орендної плати не можуть бути меншими ніж 3% та більшими ніж 12% від нормативної грошової оцінки землі.
П.Іванчишин наголосив, що перша частина проекту рішення стосується встановлення ставки орендної плати для електро- та газорозподільчих підприємств у розмірі 3% нормативної грошової оцінки землі (чинна ставка 5%). Такий пункт рішення запропоновано на підставі звернень ПАТ«Прикарпаттяобленерго» та ПАТ«Івано-Франківськгаз».
Керівник вказав, що друга частина проекту рішення стосується проблеми, пов’язаної з тим, що орендарі тривалий час не використовують земельні ділянки за цільовим призначенням, зазначеним в договорі оренди землі, а саме: для будівництва об’єктів нерухомості. Для того щоб стимулювати суб’єктів господарювання до використання земельних ділянок вирішено запропонувати ставку орендної плати за землю у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки, у разі якщо земельна ділянка не використовується за цільовим призначенням 5 і більше років. В іншому випадку, суб’єкт господарювання може відмовитись від оренди землі.
М.Іванчишин підкреслив, що попередньо опрацьовувався механізм, за яким здійснюватиметься контроль за початком будівництва. Так, для того, щоб з’ясувати, чи суб’єкт господарювання розпочав будівництво, відстежуватиметься наявність декларації про початок виконання будівельних робіт. Якщо суб’єкт господарювання отримав таку декларацію і не розпочав будівельні роботи (попередньо визначено, що факт початку будівельних робіт досліджуватиметься візуально та складатиметься відповідний акт), то прийматиметься рішення міської ради про внесення змін до договору оренди землі в частині встановлення нового розміру орендної плати. Такі самі дії вчинятимуться у разі, якщо суб’єкт господарювання не отримав декларації про початок виконання будівельних робіт.
На заході було ОБГОВОРЕНО наступні питання:
1. Питання збільшення розміру орендної плати за землю у разі нездійснення будівництва та її зменшення для підприємств-монополістів.
Учасники громадських слухань вказали, що доцільно з’ясувати, скільки було проведено земельних аукціонів і скільки було продано землі. Якщо суб’єкт господарювання відмовиться від оренди землі, то немає підстав стверджувати про те, земельна ділянка (право оренди) буде придбана за результатами проведених аукціонів.
Із запропонованого проекту рішення вбачається, що монополісти в сфері газо- та електропостачання шантажують владу з тим, щоб зменшити розмір орендної плати за землю для себе. Водночас таке зменшення пропонується здійснити за рахунок бізнесу. При цьому слід врахувати, що будівництво є пріоритетною галуззю економіки, яку треба підтримувати. Зокрема, у Львові встановлено понижуючі коефіцієнти, за рахунок чого зменшився розмір орендної плати за землю. Крім того, вартість технічних умов на газопостачання та електропостачання не є низькою, тому підприємства в змозі сплачувати орендну плату за землю.
Отже, недоцільно за рахунок монополістів погіршувати умови для бізнесу.
Відповіді надавали:
М.Іванчишин , заступник начальника управління земельних відносин виконавчого комітету міської ради, який зазначив, що у минулому році жодної земельної ділянки не було придбано на земельних аукціонах. Відсутність попиту на землю комунальної власності спричинена високими стартовими цінами, за якими пропонуються для продажу земельні ділянки. В свою чергу відповідно до законодавства стартова ціна продажу земель комунальної форми власності не може бути меншою нормативної грошової оцінки землі, яка в рази більше ринкової вартості. Поки не буде внесено змін до законодавства в частині встановлення ціни продажу на рівні експертної оцінки, не варто очікувати на ефективність земельних аукціонів. Крім того, законодавством не встановлено уніфікованого порядку проведення земельних аукціонів; органи місцевого самоврядування різних населених пунктів приймають власні порядки, що регламентують порядок організації та проведення земельних аукціонів.
Розробник проекту рішення вказав, що ставки орендної плати за землю можуть встановлюватися в межах 3-12% від нормативної грошової оцінки землі. Раніше діяли норми, що дозволяли встановлювати менші ставки. Так, для підприємств-виробників продукції ставка орендної плати становила 1,15%. Проте у зв’язку зі змінами в законодавстві на даний час ставка орендної плати не може бути нижчою, ніж 3% від нормативної грошової оцінки землі. Івано-Франківська міська рада зверталася до ВРУ, КМУ щодо перегляду ставок орендної плати.
І.Гаркот, начальник управління земельних відносин виконавчого комітету міської ради звернув увагу на те, що є відповідні звернення підприємств з приводу встановлення ставок орендної плати, тому підготовлено проект рішення, який розробляється з врахуванням вимог згідно із законодавством про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності. Проект внесено на обговорення, висловлені пропозиції будуть зафіксовані у протоколі та донесені до відома членів виконавчого комітету міської ради під час засідання виконкому. Остаточне рішення прийматиме міська рада, яка вправі підтримати запропонований проект або не приймати таке рішення.
2. Питання щодо встановлення строку, впродовж якого буде збільшено ставки орендної плати для суб’єктів господарювання, які не використовують земельні ділянки за цільовим призначенням більше 5-ти років. Чи є перелік таких суб’єктів господарювання.
Відповіді надавали:
М.Іванчишин , заступник начальника управління земельних відносин виконавчого комітету міської ради вказав, що на сьогоднішній день такий перелік відсутній, оскільки немає підтверджуючих документів.
І.Гаркот, начальник управління земельних відносин виконавчого комітету міської ради розповів, що на даний час розглядається наступний механізм: весь перелік суб’єктів господарювання, які орендують землі комунальної власності, надаватиметься державній інспекції архітектурно-будівельного контролю в області. Інспекція інформуватиме про наявність декларацій про початок виконання будівельних робіт. У разі відсутності таких декларацій у суб’єктів господарювання, які орендують земельні ділянки більше 5-ти років, вноситиметься відповідний проект на розгляд сесії міської ради.
3. Питання поновлення договорів оренди землі.
Г.Преснякова, начальник відділу ДПІ у м.Івано-Франківську, поінформувала про спрощену процедуру поновлення договорів оренди землі. Так, до статті 33 Закону України «Про оренду землі» було внесено зміни, відповідно до яких за певних умов поновлення вже укладених договорів оренди землі у разі закінчення терміну їх дії здійснюється без прийняття рішення міської ради. Запровадження такої процедури дозволить значно спростити і скоротити строки поновлення договорів оренди.
Також податківець зазначила, що у разі зменшення ставки орендної плати для електро- та газорозподільчих підприємств будуть зменшені надходження до міського бюджету. Ці втрати потрібно «перекривати» за рахунок інших джерел.
М.Іванчишин , заступник начальника управління земельних відносин виконавчого комітету міської ради наголосив, що подібна практика поновлення договорів оренди землі існує в м.Чернівці. Згідно зі статтею 33 Закону України «Про оренду землі» у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із уповноваженим керівником органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель комунальної власності). Керівник органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки комунальної власності, визначається рішенням цього органу.
За результатами проведення відкритих громадських обговорень були висловлені такі ПРОПОЗИЦІЇ:
1. Розглянути запропонований проект рішення на засіданні Ради підприємців при виконавчому комітеті міської ради, що відбудеться 22.06.2012р.
2. Рекомендувати управлінню земельних відносин виконавчого комітету міської ради опрацювати питання внесення змін до чинного Положення про оренду земельних ділянок в частині поновлення договорів оренди землі з врахуванням положень статті 33 Закону України «Про оренду землі».
3. Рекомендувати ДПІ у м.Івано-Франківську надати управлінню земельних відносин виконавчого комітету міської ради у письмовому вигляді пропозиції щодо поновлення договорів оренди землі.