Які повноваження служби у справах дітей під час розгляду заяв осіб, які мають бажання стати кандидатами в усиновлювачі?
Служба у справах дітей протягом 10 робочих днів після надходження заяви та всіх документів:
- перевіряє документи на відповідність вимогам законодавства;
- проводить бесіду із заявниками, з'ясовує мотиви усиновлення, ставлення до виховання дітей. У разі коли усиновлення здійснюється одним із подружжя, з'ясовуються причини, з яких другий з подружжя не бажає бути усиновлювачем, та його ставлення до намірів дружини (чоловіка) усиновити дитину;
- складає акт обстеження житлово-побутових умов заявників;
- розглядає питання про можливість заявників бути усиновлювачами та готує відповідний висновок і в разі надання позитивного висновку ставить заявників на облік кандидатів в усиновлювачі із занесенням даних про них до Книги обліку кандидатів в усиновлювачі та Єдиного банку даних.
Громадяни України, які бажають усиновити дитину, можуть за бажанням або за рекомендацією служби у справах дітей пройти курс підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Висновок про можливість бути усиновлювачами видається кандидатам в усиновлювачі. Разом з висновком повертаються пронумеровані, прошнуровані, скріплені печаткою та завірені підписом керівника (заступника керівника) служби у справах дітей документи, подані кандидатами в усиновлювачі, із зазначенням служби у справах дітей, в якій вони перебувають на обліку, та облікового номера.
Строк дії висновку про можливість бути усиновлювачами становить один рік від дати видачі. Строк дії висновку може бути продовжений, але не більш як на один рік.
Служба у справах дітей не бере на облік кандидатів в усиновлювачі, якщо:
- подано не всі документи;
- у поданих документах є виправлення або дописки, не завірені в установленому порядку;
- заявники (один з них) не можуть бути усиновлювачами відповідно до законодавства;
- різниця у віці між дитиною, яку бажають усиновити, та заявниками становить менш як п’ятнадцять років або більш сорока п’яти років;
- житлове забезпечення заявників перебуває в незадовільному санітарно-гігієнічному стані;
- у житловому приміщенні заявників неможливо влаштувати місце для занять і окреме спальне місце для дитини;
- під час обстеження житлово-побутових умов заявників та бесіди з ними або при вивченні документів виявлені обставини чи умови, які можуть мати негативні наслідки для виховання і розвитку дитини;
- заявники відмовились від підписання акта про те, що їм роз’яснено порядок та умови усиновлення, права та обов’язки кандидатів в усиновлювачі, усиновлювачів, правові наслідки усиновлення, порядок здійснення контролю за умовами проживання і виховання усиновлених дітей.
Про відмову у взятті на облік кандидатів в усиновлювачі заявникам надається обґрунтована відповідь в письмовій формі.
Яким має бути дохід осіб, які бажають усиновити дитину?
Законодавство не визначає мінімального розміру доходу, який необхідно мати, щоб усиновити дитину. Особа, яка бажає усиновити дитину, повинна мати постійний дохід, розмір якого необхідно підтвердити документально. Постійним вважається дохід, який особа отримує щонайменше протягом останніх шести місяців.
Доходом є заробітна плата, пенсія, стипендія, інші регулярні виплати.
Документами, які підтверджують наявність доходу є:
- довідка з місця роботи за останні шість місяців;
- декларація про доходи, видана органами державної податкової служби;
- будь-які інші офіційні довідки, що підтверджують отримання заявником доходу і його розміру.
Матеріальна спроможність належно утримувати і забезпечувати дитину з’ясовується під час комплексного вивчення обставин життя та побуту осіб, які бажають стати кандидатами в усиновлювачі.
Якими документами підтверджується право власності або право користування житловим приміщенням?
До основних документів, що підтверджують право власності на житло, належать:
- договори купівлі-продажу, міни дарування;
- свідоцтво про право власності, про право на спадщину.
Право власності може також підтверджуватись рішенням суду або іншими документами.
Право користування житловим приміщенням можна підтвердити договором найму (оренди), піднайму житла, довідку з житлово-експлуатаційної організації, випискою з домової книги тощо.
Який розмір житлової площі необхідно мати особі, яка бажає усиновити дитину?
Законодавство не визначає мінімального розміру житлової площі, який необхідно мати, щоб усиновити дитину. Перебування особи на квартирному обліку не позбавляє її права бути усиновлювачем.
Щоб усиновити дитину у житловому приміщенні майбутнього усиновлювача повинно бути достатньо місця для облаштування окремого спального місця для дитини та місця для занять. Житлове приміщення повинно перебувати у хорошому санітарно-гігієнічному стані.