Станом на 1 січня 2015 року в Івано-Франківському міському центрі зайнятості перебувало на обліку 3213 безробітних осіб, рівень безробіття в місті склав 1,98 % проти 1,58 % на відповідну дату минулого року.
Серед безробітних 66,3 % становили жінки, 68,1 % - особи, які займали посади службовців, 27,9 % - працювали за робітничими професіями, 56,3 % - молодь у віці до 35 років.
1.1.,1.6. Важливим напрямком профорієнтаційної роботи служби зайнятості є проведення з школярами профорієнтаційних заходів. Основна мета таких заходів - формування у випускників ціннісно-мотиваційної орієнтації, пов’язаної з вибором професії, мотивації до вибору робітничих професій, ознайомлення з переліком послуг, які надає служба зайнятості, інформування учнів про світ професій, надання порад щодо здійснення усвідомленого вибору майбутньої професії відповідно до особистих схильностей, здібностей та вимог ринку праці.
З метою надання допомоги в професійному самовизначенні та ознайомлення школярів з послугами, які надає служба зайнятості в січні-грудні 2014 року було проведено 15 Днів відкритих дверей центру зайнятості в яких взяли участь 255 учасників, 3 Дні відкритих дверей навчального закладу - 70 учасників, 12 професіографічних екскурсій безпосередньо на підприємствах міста, в яких взяли участь 255 школярів, 15 брейн-рингів на тему: «Професійні горизонти» до яких були залучені 273 учні різних шкіл міста. Основною метою проведення даних заходів було ознайомлення учнівської молоді з світом професій та орієнтування їх на здобуття робітничих професій, інформування учасників про наявність вакансій на підприємствах міста Івано-Франківська, навчання техніці пошуку роботи, надання допомоги випускникам обрати своє робоче місце та ознайомлення школярів з навчальною базою закладів освіти. Учні мали можливість побачити процес розвитку професії в межах обраного підприємства, ознайомитися з основним змістом функціональних обов’язків тої чи іншої професії.
1.2. Для вивчення поточної та перспективної потреби підприємств, установ і організацій міста в робітничих кадрах і фахівцях з вищою освітою спеціалістами міського центру зайнятості проведено 3228 обстежень підприємств, установ, організацій. В результаті співпраці з роботодавцями протягом січня-грудня 2014 року зареєстровано 7843 вакансії, укомплектовано за сприяння служби зайнятості 7344 вакансії.
1.3. Для забезпечення державних гарантій соціального захисту молоді, сприяння працевлаштуванню випускників міським центром зайнятості 12 березня 2014 року проведено ярмарок-вакансій для випускників Інституту туризму Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника. У заході взяли участь 10 роботодавців туристичної галузі міста та 78 студентів. 12 червня та 12 листопада 2014 року проведено ярмарки вакансій для випускників Івано-Франківського державного коледжу технологій та бізнесу, в яких взяли участь 14 роботодавців та 136 випускників коледжу. Законом України «Про зайнятість населення» передбачена можливість підвищення конкурентоспроможності молоді шляхом стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів, що здобули професію (кваліфікацію) за освітньо-кваліфікаційним рівнем. Метою стажування є набуття досвіду з виконання професійних завдань та обов'язків, удосконалення професійних знань, умінь та навичок, вивчення та засвоєння нових технологій, техніки, набуття додаткової компетенції. Спеціалістами центру зайнятості постійно проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота з роботодавцями щодо порядку стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів на підприємствах, в установах та організаціях.
1.5. Для забезпечення відповідності професійного навчання безробітних до потреб ринку праці, враховуючи перспективну потребу в робочій силі певного напряму та рівня кваліфікації, постійно проводиться моніторинг щодо професій які користуються попитом на ринку праці. Відповідно до потреб роботодавця проводиться навчання безробітних. Протягом січня-грудня 2014 року проходили професійне навчання (професійну підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації) 1704 особи, закінчили навчання 1185 осіб, працевлаштовано службою зайнятості протягом звітного періоду після закінчення навчання 1170 осіб, що становить 98,7%.
1.7. Спеціалістами Івано-Франківського міського центру зайнятості проведено ряд заходів для випускників навчальних закладів, а саме: 118 профорієнтаційних (уроків) семінарів для учнівської молоді, в яких взяли участь 2506 учасників, 31 презентація ПАК «Мотиваційний термінал розвитку зацікавленості до професійного самовизначення» - 736 учасників, 10 засідань ради учнівського самоврядування на тему «Шкільне самоврядування на допомогу молоді у виборі професії» в яких взяли участь 236 випускників шкіл. Протягом літнього періоду проведено 49 профорієнтаційних та 3 інтерактивних заходи для учнів в літніх оздоровчих таборах до яких було залучено 1009 осіб.
2.1. Міським центром зайнятості постійно проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота з роботодавцями, спрямована на формування соціальної відповідальності роботодавців в державі, реалізацію соціальної політики шляхом проведення семінарів, конференцій, круглих столів, зустрічей. Протягом січня-грудня 2014 року проведено: 60 семінарів з керівниками, бухгалтерами та представниками кадрових служб підприємств, установ і організацій, 4 засідання «Круглих столів» за участю керівників підприємств, представників місцевої влади, керівників ДПІ у м. Івано-Франківську, ПФУ в м. Івано-Франківську, департаменту соціальної політики, відділу дільничних інспекторів міліції Івано-Франківського МВ УМВС, обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, голів медико-соціальних експертних комісій. В заходах взяли участь 994 учасники.
Служба зайнятості спрямовує свою роботу на забезпечення якісного надання незайнятим громадянам і роботодавцям, передбачених законодавством послуг та збільшення рівня охоплення активними заходами сприяння зайнятості населення. Всі проведені заходи рекламуються та висвітлюються в засобах масової інформації.
2.4. Особливу увагу служба зайнятості приділяє працевлаштуванню молоді, яка отримала вищу або професійно-технічну освіту. Так, протягом січня-грудня 2014 року в міському центрі зайнятості зареєструвались як безробітні 66 випускників професійно-технічних закладів освіти та 403 випускники вищих закладів освіти, працевлаштовано в звітному періоді 140 випускників навчальних закладів. Спеціалістами центру зайнятості проводиться робота з сприяння зайнятості кожного випускника. Випускникам надаються індивідуальні та групові консультаційні послуги з питань працевлаштування.
3.2., 3.7. З метою попередження вивільнення працівників, збереження трудового потенціалу та уникнення безпідставних звільнень їх з підприємств, установ та організацій, Івано-Франківським міським центром зайнятості проведено 10 виїзних семінарів на підприємствах, де планувалося масове вивільнення. В семінарах взяли участь 279 осіб.
Основними питаннями висвітлення на семінарі було ознайомлення з порядком реєстрації в центрі зайнятості, надання соціальних послуг, переліком діючих вакансій в місті Івано-Франківську, а також можливості участі в громадських та інших роботах тимчасового характеру, проходження професійного навчання, перепідготовка чи підвищення кваліфікації, отримання одноразової виплати допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю.
До Івано-Франківського міського центру зайнятості в звітному періоді звернулося 306 осіб, які були вивільнені у зв’язку зі змінами в організації виробництва. Особам, які звернулися за послугами в центр зайнятості, надано групові послуги та працевлаштовано 85 осіб.
3.8. Для жінок, молоді та інших громадян, що потерпають від гендерної нерівності, для підвищення їх впевненості в собі та самореалізації на ринку праці протягом січня – грудня 2014 року міським центром зайнятості проведено 24 семінари з гендерних питань до яких було залучено 465 учасників, 70 семінарів на тему «Жінка на ринку праці» в яких взяли участь 1229 учасників.
3.9., 6.4. Івано-Франківським міським центром зайнятості проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота з суб’єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні. Протягом звітного періоду проведено 3 семінари на тему: «Співпраця служби зайнятості з суб’єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні. В результаті проведеної роботи з 18 суб’єктами господарювання укладено договори про співпрацю за окремими напрямами діяльності, у тому числі для обміну даними про вільні робочі місця (вакансії).
4.2.,4.3.,4.4.,4.5.,4.6. Для удосконалення професійного навчання працівників та шукачів роботи на виробництві міським центром зайнятості проводились семінари для безробітних та незайнятого населення на тему: "Презентація курсів навчання" - 16 семінарів – 158 учасників, «Презентація послуг з професійного навчання» - 49 семінарів – 426 учасників, профорієнтаційні семінари для безробітних «Оволодій новою професією» - 25 семінарів – 319 учасників. З метою удосконалення професійного навчання працівників на виробництві міським центром зайнятості проведено 3 семінари для роботодавців на тему: «Професійне навчання за направленням служби зайнятості – реальна економія коштів роботодавця».
4.7. Протягом звітного періоду сформовано 1 заявку-побажання на підтвердження неформального навчання за професією зварник.
5.1. З метою вирішення зайнятості осіб з інвалідністю, міським центром зайнятості проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота з роботодавцями щодо виконання ними нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та подання до центру зайнятості вакансій для даної категорії громадян.
5.3. Спеціальні робочі місця за рахунок коштів Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів не створювались, так як на обліку в Івано-Франківському міському центрі зайнятості не перебували особи, які потребували створення спеціальних робочих місць.
5.2. У зв'язку із збільшенням чисельності осіб з інвалідністю на ринку праці, питання соціальної та трудової адаптації інвалідів у суспільстві є одним з найбільш актуальних. Впродовж січня – грудня 2014 року зареєстровано 111 безробітних осіб з інвалідністю, працевлаштовано протягом звітного періоду 36 осіб даної категорії. Для прискорення можливості працевлаштування особи з інвалідністю залучались до семінарів з техніки пошуку роботи, техніки телефонних дзвінків, техніки спілкування з роботодавцем, тренінгів, міні-ярмарок вакансій. Особам з інвалідністю постійно надаються профконсультаційні та профорієнтаційні послуги. Для підвищення конкурентоспроможності вищезазначених осіб впродовж січня-грудня 2014 року 25 осіб проходили професійне навчання за направленням центру зайнятості.
5.4. Протягом січня-грудня 2014 року соціально незахищеним категоріям населення (молодь, жінки, особи, звільнені з місць позбавлення волі, жителі сільської місцевості, військовослужбовці та інші), які зверталися до служби зайнятості з метою підвищення їх конкурентоспроможності на ринку праці, надавались індивідуальні та групові профорієнтаційні послуги, організовувалися та проводилися тематичні семінари для цільових груп, в тому числі із залученням зацікавлених організацій. Так протягом звітного періоду проведено 25 семінарів «Молодь на ринку праці» в яких взяли участь 393 особи, 12 семінарів «Особливості зайнятості молоді» в яких взяли участь 181 особа, 37 тренінгів «Особливості зайнятості молоді» до яких було залучено 577 осіб. Проведено 19 семінарів для дітей інвалідів та дітей сиріт в яких взяли участь 249 осіб.
5.5. Законом України «Про зайнятість населення» передбачено стимулювання роботодавців до створення нових робочих місць та працевлаштування на них громадян, які не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, шляхом виплати компенсації роботодавцю в розмірі єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за працевлаштовану за направленням центру зайнятості особу. Цим правом протягом звітного періоду скористалися 83 роботодавці, якими працевлаштовано 175 осіб.
5.6. З метою стимулювання заінтересованості молоді у працевлаштуванні в сільській місцевості центром зайнятості проводились інформаційні семінари: «Служба зайнятості - працівникам села» (9 заходів - 93 учасники, з них 55 - особи віком до 35 років), навчальні семінари для жителів села «Ефективне ведення сільського господарства» (9 заходів - 75 учасників, з них 48 - особи віком до 35 років).
5.7. Протягом звітного періоду в Івано-Франківському міському центрі зайнятості зареєстровано 3 особи звільнені з місць позбавлення волі, з яких 2 особи працевлаштовані.
5.8. 12 березня 2014 року Івано-Франківським міським центром зайнятості спільно з Інститутом туризму Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника проведено ярмарок вакансій на тему «Твій старт». 12 червня та 12 листопада 2014 року проведено ярмарки вакансій для випускників Івано-Франківського державного коледжу технологій та бізнесу. Заходи проведено з метою вирішення проблеми першого робочого місця, профорієнтації студентів і молодих фахівців та їх працевлаштування.
6.1., 6.3. Спеціалісти центру зайнятості здійснюють інформування населення щодо попередження наслідків нелегальної трудової міграції шляхом проведення інформаційних та консультаційних семінарів за тематиками:
-«Запобігання нелегальній трудовій міграції, торгівлі людьми, експлуатації дитячої праці» (8 заходів - 129 учасників);
- «Семінар з питань запобігання нелегальній трудовій міграції та торгівлі людьми» (2 заходи - 36 учасників).
Інформаційно-роз’яснювальна робота щодо трудової міграції проводиться з учнями, батьками, педагогічними працівниками з використанням програмно-апаратних комплексів «Мотиваційний термінал розвитку зацікавленості до професійного самовизначення», а також під час проведення виїзних акцій "Мобільний центр зайнятості".
6.5. При зустрічах директора, заступників директора, начальників відділів, спеціалістів центру зайнятості з роботодавцями, під час семінарів, засідань круглих столів, конференцій з роботодавцями, надаються консультації з питань працевлаштування іноземців в Україні.
7.1. Протягом звітного періоду, шляхом щомісячної компенсації роботодавцю фактичних витрат в розмірі єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за працевлаштування на нові робочі місця безробітних громадян, які недостатньо конкурентоспроможні на ринку праці працевлаштовано 57 осіб, в пріоритетних галузях економіки - 118 осіб.
Спеціалістами Івано-Франківського міського центру зайнятості проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота серед безробітних та незайнятого населення щодо зайняття підприємницькою діяльністю. Залучення безробітних громадян до започаткування власної справи певною мірою впливає на стабілізацію зайнятості в місті та створеннядодаткових робочих місць.
В результаті проведеної роботи 100 осіб з числа безробітних зареєстрували підприємницьку діяльність та отримали одноразово виплату допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю.
Основними напрямами розгортання підприємницької діяльності безробітних громадян є діяльність в сфері сільського господарства (10 осіб), в сфері зеленого туризму (15 осіб), в сфері торгівлі (6 осіб), в сфері громадського харчування (4 особи), в сфері надання індивідуальних послуг населенню (пошиття спецодягу, консультування з питань комерційної діяльності, виготовлення меблів під замовлення, надання ремонтно-будівельних послуг та інші) – 65 осіб.
7.3. Відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» особи віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років, мають право до досягнення пенсійного віку на одноразове отримання ваучера для підтримання їх конкурентоспроможності. Протягом січня - грудня 2014 року ваучер на навчання та підвищення кваліфікації отримали 40 осіб, які проходять навчання у відповідних навчальних закладах.
7.4. Протягом звітного періоду роботодавцями міста Івано-Франківська було створено 1381 тимчасове робоче місце, в результаті до громадських робіт було залучено 140 осіб, до робіт тимчасового характеру – 1241 особа.
7.5. Для ознайомлення населення міста з послугами служби зайнятості, отримання профорієнтаційних послуг проведено 49 виїзних мобільних центрів під гаслом «Живи і працюй в Україні». Даними послугами скористалося 2216 осіб.
7.8. Інформацію про стан ринку праці, можливості з працевлаштування та соціальні послуги, що надає державна служба зайнятості роботодавцям та незайнятому населенню, розміщено на сайті обласного центру зайнятості, на сайті міськвиконкому, постійно друкується у засобах масової інформації.