Івано-Франківськ має статус історичного міста згідно відповідної постанови Кабінету міністрів України. В нашому місті на обліку є 555 пам’яток місцевого значення і 5 пам’яток національного значення, що відображають всі періоди історії нашого міста. Збереження цієї історичної і архітектурної спадщини є обов’язком і правом кожного громадянина міста. 12 жовтня 2010 року вступив у дію Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони культурної спадщини”. Законодавчий акт передбачає посилення адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення вимог законів у сфері охорони культурної спадщини, а також спрямований на вдосконалення чинного законодавства України у сфері охорони культурної спадщини, зокрема, підвищення відповідальності за порушення його вимог, уточнення повноважень державних органів охорони культурної спадщини, положень щодо збереження пам’яток історії та культури та діяльності історико-культурних заповідників тощо.
Закон України «Про охорону культурної спадщини»
Стаття 43. Кримінальна відповідальність за незаконне проведення
пошукових робіт на об'єкті археологічної спадщини,
знищення, руйнування або пошкодження об'єктів
культурної спадщини
За незаконне проведення археологічних розвідок, розкопок, інших земляних чи підводних робіт на об'єкті археологічної спадщини, а також за умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини чи їх частин винні особи притягаються до кримінальної відповідальності відповідно до закону.
{Стаття 43 в редакції Закону N 2518-VI (2518-17) від 09.09.2010 }
Стаття 46. Адміністративна відповідальність за порушення вимог
цього Закону
{Назва статті 46 в редакції Закону N 2518-VI ( 2518-17 ) від 09.09.2010}
1. За ухилення від підписання охоронних договорів на пам'ятки, порушення режиму використання пам'ятки, порушення режиму історико-культурного заповідника чи історико-культурної заповідної території, проведення ремонтних, реставраційних, реабілітаційних робіт на пам'ятці, зміну призначення пам'ятки, її частин та елементів, здійснення написів, позначок на ній, на її території та в її охоронній зоні без письмового дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини, ухилення від передачі в установленому порядку знайдених під час археологічних розвідок, розкопок рухомих предметів, пов'язаних з нерухомими об'єктами культурної спадщини, на постійне зберігання до музеїв (державних фондосховищ), у яких зберігаються музейні предмети і музейні колекції, що є державною власністю і належать до державної частини Музейного фонду України, а також за невиконання законних вимог посадових осіб органів охорони культурної спадщини щодо усунення порушень вимог законодавства про охорону культурної спадщини або створення перешкод для їх діяльності винні особи притягаються до адміністративної відповідальності відповідно до закону.
{Частина перша статті 46 в редакції Закону N 2518-VI ( 2518-17 ) від 09.09.2010 }
{Частину другу статті 46 виключено на підставі Закону N 2245-IV ( 2245-15 ) від 16.12.2004 }
{Частину третю статті 46 виключено на підставі Закону N 2245-IV ( 2245-15 ) від 16.12.2004 }
4. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Стаття 47. Відшкодування шкоди
1. Застосування фінансових санкцій, адміністративних стягнень або кримінального покарання не звільняє винного від обов'язку відшкодувати шкоду, завдану власникові пам'ятки або уповноваженому ним органові, особі, яка набула права володіння, користування чи управління пам'яткою, охоронюваною археологічною територією.
2. Шкода, завдана власникові пам'ятки або уповноваженому ним органові, особі, яка набула права володіння, користування чи управління пам'яткою, охоронюваною археологічною територією, відшкодовується відповідно до закону.
3. Юридичні і фізичні особи, які завдали шкоди пам'яткам, їхнім територіям (у тому числі незаконним будівництвом), зобов'язані відновити пам'ятки та їхні території, а якщо відновлення неможливе - відшкодувати шкоду відповідно до закону.
КРИМІНАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
Стаття 298. Незаконне проведення пошукових робіт на об'єкті археологічної спадщини, знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини
1. Незаконне проведення археологічних розвідок, розкопок, інших земляних чи підводних робіт на об'єкті археологічної спадщини - караються штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
2. Умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини чи їх частин - караються штрафом до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
3. Дії, передбачені частиною другою цієї статті, вчинені щодо пам'яток національного значення, - караються позбавленням волі на строк до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
4. Дії, передбачені частинами другою або третьою цієї статті, вчинені з метою пошуку рухомих предметів, що походять із об'єктів археологічної спадщини, - караються позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
{Стаття 298 в редакції Закону N 1626-IV (1626-15) від 18.03.2004; із змінами, внесеними згідно із Законом N 270-VI (270-17) від 15.04.2008; в редакції Закону N 2518-VI ( 2518-17 ) від 09.09.2010 }