• Івано-Франківськ
  для туристів
 • Мобільний
  Івано-Франківськ
 • Відвідай
  Івано-Франківськ
Меню

Місцеві
новини

Про внесення на розгляд сесії міської ради проекту рішення «Про Концепцію розвитку велосипедного руху в місті Івано-Франківську»

 

 

 

 

З метою створення туристичної привабливості міста, поліпшення екологічної ситуації та збереження історико-архітектурного спадщини,, керуючись законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про туризм», «Про дорожній рух», п. 29 Регламенту виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 03.02.2011 р. № 58-5, виконавчий комітет міської ради

 

вирішив:

 

1. Внести на розгляд сесії міської ради проект рішення «Про Концепцію розвитку велосипедного руху в місті Івано-Франківську» (додається).

2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови Р. Гайду.

 

 

Міський голова                                                 Віктор Анушкевичус

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Про Концепцію розвитку велосипедного

руху в місті Івано-Франківську

 

З метою створення туристичної привабливості міста, поліпшення екологічної ситуації та збереження історико-архітектурного спадщини,, керуючись законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про туризм», «Про дорожній рух», міська рада

вирішила:

 1. Затвердити Концепцію розвитку велосипедного руху в місті Івано-Франківську (додаток 1).
 2. Утворити робочу групу для реалізації Концепцію розвитку велосипедного руху та розробки міської  цільової Програми велосипедної інфраструктури в місті Івано-Франківську (додаток 2).
 3. Робочій групі підготувати Програму велосипедної інфраструктури в місті Івано-Франківську.
 4. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника міського голови Р. Гайду та постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, транспорту і зв’язку (І. Прокопіва).

 

 

Міський голова                                                 Віктор Анушкевичус

 

Додаток 1
до рішення міської ради
 від __________№____

 

Концепція

розвитку велосипедного руху в місті Івано-Франківську

 

1. Загальні положення

В даний час місто Івано-Франківськ  перебуває під тиском з боку транспорту: вулиці міста заполонили приватні автомобілі, автобуси і тролейбуси, які простоюють у заторах; припарковані машини на тротуарах створюють незручності пасажирам, з року в рік зростає кількість ДТП, значною проблемою стало забруднення повітря і збільшення викидів CO2 в атмосферу.

Одним з стратегічних напрямків вирішення цієї проблеми є розвиток велосипедного руху як повсякденного транспорту, покращення велосипедної інфраструктури та активна популяризація велосипеда як сучасного, екологічно чистого і справді європейського виду транспорту.

Створення велосипедної інфраструктури піднесе місто до європейських стандартів і дасть можливість зробити його зручним для мешканців, привабливим для туристів, зокрема з активним способом пересування.

За результатами опитування, яке проводилось в ході анкетування в рамках проекту з розробки концепції стійкого транспортного планування
м. Івано-Франківська, який співфінансується Німецьким  товариством міжнародного співробітництва (GIZ) за програмою “Developpp-Green Cities” було встановлено, що тільки 8 % опитаних дорослих мешканців міста мають велосипеди, при чому більшість з них використовує велосипед у виключно рекреаційних цілях (з метою прогулянки, зайняття спортом тощо), а відсоток мешканців, які готові використовувати велосипед в якості транспорту є дуже низьким. Основну причину такого відношення можна коротко сформулювати такими відповідями як «це не прийнято» та «це не нормально».

Серед причин, які заважають розвитку велосипедного руху в місті Івано-Франківську можна відмітити такі:

1). Небезпека перебування поряд з автомобілями.

2). Брудні дороги - як наслідок ризик забруднити одяг та взуття для тих велосипедистів які ходять на роботу в діловому одязі.

3). Страх крадіжки велосипеда. Дана причина є дуже поширеною серед людей які уже мають велосипеди, однак не використовують їх для робочих поїздок.

4). Відсутність місць для паркування велосипедів.

5). Відсутність велоінфраструктури, зокрема велосипедних доріжок.

З огляду на це виникає потреба щодо напрацювання конкретних заходів, реалізація яких дозволила б усунути усі вище перераховані причини та дала поштовх розвитку веломобільності у місті Івано-Франківську. Таким планом дій і є Концепція розвитку велосипедного руху в місті Івано-Франківську, метою якої є розробка поетапності дій щодо створення велосипедної інфраструктури та розвитку велосипедного руху для збереження екологічної рівноваги, поліпшення якості життя мешканців і підвищення привабливості міста. Створення велосипедної інфраструктури у Івано-Франківську дасть можливість розвивати місто відповідно до європейського зразка.

 

2. Проблеми, на вирішення яких спрямоване створення велосипедної інфраструктури у м. Івано-Франківську

 

Створення велосипедної інфраструктури у місті Івано-Франківську  розв'яже низку проблем щодо поліпшення екологічної ситуації, підвищення мобільності та туристичної привабливості міста, а також матиме позитивний економічний і політичний ефект, рекреаційну функцію.

2.1. Покращення екологічної ситуації

Викиди в атмосферу шкідливих продуктів згорання, створення вібраційного навантаження на будівлі, створення надмірного запилення атмосфери, шумового забруднення безпосередньо впливає на здоров'я та життєдіяльність людей, туристичну привабливість міста, а також на порушення цілісності пам'яток архітектури, порушення природних умов навколишнього середовища, які прямо або опосередковано діють на екологічну ситуацію у місті. Вулиці з таким завантаженням мають перевищення гранично допустимої концентрації забруднення повітря у результаті функціонування автотранспорту, що багаторазово перевищує санітарні норми і становить значну небезпеку для населення.

Більшість магістралей у Івано-Франківську проходить через центр міста, що завдає шкоди архітектурному середовищу історичної частини міста. Зменшення автомобільного руху та створення пішохідно-велосипедних зон у центральній частині міста дасть можливість вирішити нагальні екологічні і туристичні проблеми, сприятиме зниженню показників забруднення середовища до норм, прийнятних для життя та діяльності мешканців і гостей міста.

2.2. Зменшення заторів у місті

         В даний час близько 30 % дорослого населення Івано-Франківська пересувається містом власними автомобілями, у зв’язку з чим міська транспортна мережа є перенасичена. Майже увесь простір на вулицях міста зайнятий їдучими та стоячими машинами. При цьому спостерігається тенденція до зростання кількості автомобілів, що у свою чергу призведе до погіршення екологічної ситуації в центральній частині міста. Створенню веломережі дасть змогу зменшити затори.

2.3. Економічний ефект

Розвиток вело мобільності міста матиме також позитивний економічний ефект.

У найпростішому сенсі, видатки на велосипедну інфраструктуру компенсуються заощадженнями на автомобільній. Якщо взяти до уваги  економію на утримання автомобілів, велосипедна інфраструктура окуповує себе щонайменше 4-5 разів. Щоб побудувати місце для паркування велосипеда, необхідно 5% коштів, потрібних на одне автомобільне паркомісце. Також велосипед збільшує конкурентоспроможність торгівельних площ в центрі міста та в зоні пішої доступності.

Створення велосипедних доріжок у місті є можливим завдяки залученню інвестицій, європейських грантів, які спрямовані на збереження історичного та екологічного середовища, вдосконалення транспортної стратегії. Місто, яке дбає про збереження свого потенціалу, екологію та розвиток велосипедних шляхів на дорогах і у паркових зонах привабить значну частину туристів як з України так і з-за кордону.

Завдяки створення велосипедних доріжок покращиться якість життя мешканців міста, що є вкладом у розвиток європейських цінностей суспільства: помітно зменшиться шумове та хімічне забруднення довкілля, створяться нові відпочинкові громадські місця, буде отримана значна економія часу велосипедистами на коротких та середніх відстанях, кращими стануть міські послуги для всієї громади.

Зменшення витрат на пальне, зменшення руйнування дорожньої мережі, економія простору доріг, а отже зменшення, у перспективі, вкладення коштів у міські дороги та можливість інвестицій у громадські потреби. Водночас збільшаться фінансові заощадження мешканців. Окрім цього створення велоінфраструктури у місті дасть поштовх розвитку інноваційному бізнесу. Відповідно це створить додаткові робочі місця через збільшення мережі сервісного обслуговування, збільшення пунктів продажу та прокату інвентарю спортивного обладнання та одягу.

Крім того велосипеди набагато менше руйнують дорожнє покриття, в порівнянні з автомобілями, а відтак утримання та експлуатація велодоріжок є значно нижчою у порівнянні з автомобільними дорогами.

Розвиток велосипедного руху, разом з розвитком системи громадського транспорту може у перспективі зменшити кількість автомобільних поїздок, що в свою чергу призведе до зменшення витрат на утриманя та обслуговування доріг.

 

2.4. Покращення мобільності пересування мешканців

Мобільність є однією з основних потреб сучасної людини. Щодня подорожуючи, ми виконуємо суспільні обов'язки та діяльність. Дослідження показують, що часові витрати на транспорт у середньому постійні. Збільшення використання одного виду транспорту означає зменшення використання іншого. Швидкість пересування у місті ускладнюється численними заторами на дорогах як приватного так і громадського транспорту, що зменшує мобільність громадян. Мільйонними втратами обраховується на сьогодні час, витрачений у заторах.

Обмеження використання автомобіля стало необхідною умовою мобільності практично у всіх європейських країнах. на сьогоднішній день велосипед розглядається так само позитивно, як і індивідуальна комунікація.

Внаслідок розвитку техніки велосипеди стають щоразу кращими та зручнішими засобами пересування – вони не забруднюють середовище, є безшумними та доступними. Велосипед, насамперед, є швидшим ніж автомобіль на коротких міських дистанціях (до 3 км). У Європі 30 відсотків трас, які долаються автомобілем, є коротшими за 3 км, а 50 відсотків є коротшими за 5 км. Велосипед у цих випадках успішно замінює автомобіль, одночасно даючи можливість уникнути заторів і збільшити мобільність.

Велосипедний транспорт забезпечує найбільш передбачувану тривалість поїздки в умовах міста в порівняні з автомобілями та громадським транспортом (за винятком транспортних засобів, які пересуваються за призначеними виключно для них шляхами, як от метро). Велосипедисти можуть бути більш пунктуальними і витрачати менше часу.

Велосипед не становить єдиний розв'язок щодо дорожніх проблем та довкілля у місті, проте досконало вписується у загальну політику покращення іміджу м міста Івано-Франківська і дасть можливість збільшити мобільність мешканців. Поєднуючи заходи щодо велосипедів та громадської комунікації, влада міста, таким чином, ефективно сприятиме зменшенню використання автомобілів.

 

2.5 Поліпшення туристичної привабливості міста

На сьогоднішній день туристична привабливість міста Івано-Франківська. Проблема полягає у низькій якості міського середовища, особливо центральної частини, де розташовані основні об'єкти туристичних відвідувань, а також в утрудненому доступі до туристичних атракцій міста. Основною складовою, що негативно впливає на комфортне перебування мешканців та гостей міста, є незадовільний екологічний стан вулиць міста. Пересування великої кількості транспорту у зоні екскурсійного обслуговування негативно впливає на якість туристичних послуг, самопочуття відвідувачів.

Елементи доступності для туристів з активним способом пересування у місті практично відсутні, у тому числі як марковані туристичні шляхи, так і спеціально спроектовані велосипедно-пішохідні комунікації, пункти сервісу, інформаційного забезпечення туристів.

Зовнішня комунікаційна доступність може бути забезпечена маркуванням туристичних шляхів околиць і відпочинкових зон, як складових місцевої мережі. Таке забезпечення дозволяє створювати туристичний продукт високої якості та очікувати на збільшення кількості вітчизняних та зарубіжних туристів.

Внутрішня комунікаційна доступність може бути забезпечена створенням мережі велосипедних та пішохідних доріжок у межах міста та належного інформаційного забезпечення туристів на них, а також достатньо розгалуженої системи сервісних пунктів місць паркування та зберігання засобів для активного туризму.

 

3. Завдання щодо розвитку велосипедної інфраструктури

1. Розробка і включення мережі велосипедних доріжок до складу нової транспортної схеми та також генерального плану міста Івано-Франківська.

2. Затвердження технічних норм (методичних засад) на проектування та маркування велосипедних доріжок у м. Івано-Франківську.

3. Щорічне створення велодоріжкок різних категорій, які будуть з'єднувати мікрорайони міста з його центральною частиною та між собою.

4. Створення велодоріжок у парках та рекреаційних зонах міста, з'єднуючи їх з загальною мережею велодоріжок.

5. Збільшення кількості велостоянок і велопортів з залученням приватного сектору та інвесторів (торгові центри, крамниці тощо).

6. Надання пріоритету велосипедам та пішоходам в центральній частині міста.

7. Проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення, залучення до активного та здорового способу життя всіх мешканців міста, насамперед активного працездатного населення, збільшення частки велосипедного руху.

8. Залучення до створення велоінфраструктури навчальних закладів, закладів охорони здоров'я та інших установ.

9. Поєднання велосипедного руху з громадським транспортом шляхом створення та розміщення мережі пунктів для паркування та зберігання велосипедів (можливість залишити велосипед біля вокзалів, автостанцій, громадських, комунальних і державних закладів).

10. Розвиток мережі прокату велосипедів.

11. Популяризація міста Івано-Франківська, як привабливого для життя та відпочинку міста, поліпшення туристичного іміджу міста.

 

4. Шляхи реалізації завдань Концепції.

Створення умов для розвитку велосипедного руху є засобом для формування сталої транспортної системи Івано-Франківська і екологічно чистого, доступного, комфортного і безпечного міського простору для всіх його користувачів.

При реалізації завдань щодо розвитку велосипедного руху в місті Івано-Франківську необхідно дотримуватися таких принципів:

1)    комплексність.

Суть даного принципу полягає в тому, що розвиток велосипедної мережі повинен проводитися в комплексі зміни загальної транспортної інфраструктури міста та  впровадження нової концепції дорожнього руху. Зокрема, якщо в місті Івано-Франківську не відбудеться змін у системі паркування автомобілів (облаштування підземних паркінгів, евакуація автомобілів і великі штрафи за паркування у не відведених місцях тощо), то велосипедні доріжки стануть найзручнішим безкоштовним місцем для паркування автомобілів.

Розвиток велосипедної мережі та громадського транспорту повинен проводитися паралельно і доповнювати один одного. Маршрути, які є занадто довгими для велосипеда повинні покриватися громадським транспортом, який повинен вигравати у автомобілів за рахунок передбачуваності та швидкості. Досягнути цього можна створюючи окремі виділені лінії впродовж  усього маршруту транспортного засобу. В свою чергу велосипед може бути ефективним доповненням системи громадського транспорту, урівноважуючи заданість маршруту та підвищуючи мобільність окремих мешканців.

2)    рівноправність усіх учасників руху.

В основі Концепції лежить принцип рівноправності усіх учасників дорожнього руху у громадському просторі міста: пішоходів, велосипедистів, громадського транспорту і приватних автомобілів. Концепція сприятиме вирівнюванню деформації транспортної системи Івано-Франківська, яка у нинішній час забезпечує перевагу приватному автотранспорту.

3)    безпека.

Безпека є базовою вимогою і повинна бути визначальним чинником. Велосипедисти не становлять майже ніякої загрози для інших учасників руху, натомість самі вони є та почувають себе вразливими, коли рухаються в одному просторі з моторним транспортом. Для забезпечення безпеки велосипедистів реалізацію проекту слід розпочинати на пішохідних зонах. Підвищити безпеку велосипедистів також дозолять такі заходи:

- зменшення інтенсивності транспорту і зниження (обмеження) швидкості руху;

- розділення велосипедистів та автомобілістів в часі та просторі;

- проведення роз’яснювальної роботи серед водіїв.

4)    комфортність

Даний принцип передбачає створення зручних умов для учасників велосипедного руху, приємності і безтурботності під час користування велосипедом. Зокрема при проектуванні велосипедних доріжок має бути врахована найбільш швидкі маршрути, які унеможливлюють часті зупинки та перешкоди під час руху. Комфортність пересування має також забезпечуватися якісним покриттям велосипедних доріжок, зручністю паркування велосипедів.

Реалізація Концепції передбачає стимулювання росту попиту населення на велоінфраструктуру, що у свою чергу відобразиться на підтримці суспільства щодо виділення коштів на впровадження велоіфраструктури. Для цього перш за все необхідно розшити сферу використання велосипеда - від рекреаційного до транспортного. Зростання кількості велосипедів на вулицях міста має стати нормою. Перш за все необхідно провести своєрідну «легалізацію» велосипедистів на вулицях міста, адже сьогодні вони скрізь відчуваються «чужими»: на тротуарі заважають пішоходам, а проїжджа частина, яка по своїй структурі призначена для руху автомобілів є для них небезпечною та незручною. Тому навіть символічне визнання та визначення місця руху велосипедистів буде мати значний психологічний ефект: демонстрація поваги до велосипедистів, визнання законності його присутності на дорогах, рівності прав з іншими учасниками руху. Впровадження таких заходів не потребуватиме будівництва нових велосипедних доріжок, а витрати на такі заходи будуть мінімальними.

Наступним кроком має стати має стати прокладання велодоріжок на території міського парку та міського озера з подальшим впровадженням їх у загальноміську мережу. Прокладання загальноміської мережі вело доріжок слід проводити на основі досвіду європейських країн, в основі ідеологічної традиційної схеми вело доріжок якого лежить  організація велотранспортного кільця довкола історичного центра, яке зазвичай проходить по бульварах, збудованих на місці колишніх міських валів, та сполучення цього кільця з густозаселеними районами передмістя.

Для досягнення ефекту, місце, яке виділяється велосипедистам, повинно бути комфортним та зручним, тому існуюча дорожня інфраструктура повинна бути змінена. Враховуючи обмеженість фінансових ресурсів, цього можна досягти шляхом:

- опущення поребриків;

- ліквідації або зміщення парковок;

- розміщення подвійної доріжки на тротуарі з однієї сторони вулиці;

- огородження доріжок зеленими насадження.

 

5. Очікувані результати реалізації Концепції

1. Покращення екологічної ситуації у місті.

2. Поліпшення якості життя мешканців міста.

3. Збільшення інвестицій у місто.

4. Залучення значної частини населення, зокрема молоді, до ведення здорового способу життя.

5. Створення додаткових занять для дітей та молоді, змістовне дозвілля.

6. Запровадження традиційного сімейного активного відпочинку.

7. Створення додаткових робочих місць.

8. Підвищення туристичної привабливості міста.

 

 

Секретар міської ради                                                                  Микола Вітенко
Додаток 2
до рішення міської ради
 від __________№____

 

 

Склад

робочої групи для реалізації Концепції розвитку велосипедного руху та розробки цільової Програми велосипедної інфраструктури в місті Івано-Франківську

 

Гайда Руслан Дмитрович

– заступник міського голови, голова робочої групи;

Панасюк Руслан Володимирович

– заступник міського голови, співголова робочої групи;

Сенчук Ігор Васильович

– заступник директора – начальник  управління планування та реформування департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку, секретар робочої групи;

 

Члени робочої групи:

 

Смушак Михайло Володимирович

– директор Департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку;

Гайдар Володимир Григорович

– в. о. директора Департаменту містобудування та архітектури;

Ковальчук Володимир Григорович

– начальник управління капітального будівництва;

Чупахін Юрій Юрійович

– начальник відділу транспорту і зв’язку Департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку;

Устинський Володимир Васильович

– начальник відділу туризму виконавчого комітету;

Матешко Віталій Васильович

– голова комітету фізкультури і спорту виконавчого комітету міської ради;

Капустяк Олег Іванович

– депутат міської ради (за згодою);

Чорноус Володимир Ярославович

– депутат міської ради (за згодою);

Павлишин Василь Іванович

– старший інспектор відділення ДАІ Івано-Франківського МВ УМВС;

Найда Наталя Богданівна

– голова Федерації велосипедного спорту;

Ганжа Роман Віталійович

– голова клубу екстремальних видів спорту.

 

 

Секретар міської ради                                                         Микола Вітенко

 

Актуально

Запрошення до участі у тендері проекту «Підвищення енергоефективності об’єктів бюджетної сфери міста Івано-Франківська» (NEFCO) по Контракту №2 (ІІІ)
Опубліковано: 12 Кві 2021 13:19
Департамент економічного розвитку, екології та енергозбереження Івано-Франківської міської ради оголошує конкурс в рамках реалізації проєкту "Заробляй гідно вдома – ягідні екоферми"
Опубліковано: 01 Кві 2021 16:14
До ЦНАПу м.Івано-Франківська по грошову допомогу звернулося понад 2500 пенсіонерів
Опубліковано: 22 Бер 2021 9:53
Повідомлення про оприлюднення проекту документа державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку
Опубліковано: 18 Бер 2021 17:00
Головне управління ДПС в Івано-Франківській області інформує
Опубліковано: 18 Бер 2021 14:48
УВАГА: на Прикарпатті продовжують діяти заборони червоного рівня епідемічної небезпеки
Опубліковано: 15 Бер 2021 10:43

Опитування

Визначте, будь ласка, перспективні напрямки бізнесу в місті?

Анонси
подій

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ