• Івано-Франківськ
    для туристів
  • Мобільний
    Івано-Франківськ
  • Відвідай
    Івано-Франківськ
Меню

Кращі
практики економічного розвитку

Радою Європи визнано кращими практики, які реалізовуються у м.Івано-Франківську

      Радою Європи у рамках Програми обміну кращими практиками місцевого самоврядування України визнано найкращими практики Івано-Франківська:

      Досвід залучення інвестицій і реалізації грантових програм.

      "Тріумф" Івано-Франківська: визнання кращих стимулює загальний розвиток.

      Коротко про ці практики.

      Досвід залучення інвестицій і реалізації грантових програм.

      Є певні секрети (а точніше – правила) залучення грошей на фінансування проектів громади. Івано-Франківськ має в цьому гарний досвід.

      Розвиток будь-якого міста значною мірою залежить від здатності міської влади вирішувати найбільш актуальні завдання та реалізовувати проекти, які відкривають нові можливості, допомагають ефективніше робити звичні речі, зменшувати витрати та покращувати умови життя городян. Але окрім, власне, визначення найбільш актуальних проблем, не менш важливо знати, де взяти гроші на їх розв’язання.

      Міська влада Івано-Франківська сформулювала п’ять важливих завдань розвитку міста, які стали п’ятьма проектами. Кожен вирішував певне коло проблем, і усі п’ять проектів реалізовувались паралельно.

      5 проектів розвитку для Івано-Франківська:
      1. «Муніципальна програма врядування та сталого розвитку»
      2. «Покращення навколишнього середовища в м. Івано-Франківську та прилеглих регіонах шляхом застосування екологічно безпечних технологій управління твердими побутовими відходами з використанням досвіду Бая Маре, Марамуреш (Румунія), 2011-2012 pp.»
      3. "Підвищення енергоефективності у будівлях навчальних закладів міста Івано-Франківська".
      4.  «Комплексна модернізація будинку по вулиці Набережна, 24».
      5. «S.O.S. - безпечне співжиття людей та безпритульних тварин на польсько-українському прикордонні: Львів, Люблін, Луцьк, Івано-Франківськ».

      На початку, варто проглянути, які ж завдання вирішували в Івано-Франківську паралельно.
      Перше завдання – подолати пасивність громади, її небажання брати участь у місцевому самоврядуванні, вирішувати проблеми власного розвитку. Це мало дозволити створити працюючі технології для ремонту та утримання житлових будинків, водогонів, а також шкіл, дитячих садочків, та багатьох інших проблем громади.
      Друге – покращити екологічну ситуацію в місті, запровадити безпечні технології управління твердими побутовими відходами. Це мало суттєво зменшити накопичення фільтраційних вод на полігоні побутових відходів, 30 тис. куб. м. яких щороку треба перекачувати на міські очисні споруди, і витрачати на це понад 500 тис. грн. з міського бюджету.
      Третє – запровадити програми енергозбереження для будівель бюджетних організацій. Марнотратне споживання енергії ними та відсутність системного підходу до реалізації енергозберігаючих заходів є однією з причин дефіциту місцевого бюджету.
      Четверте – підвищити якість функціонування житлового фонду, зменшити енергетичні втрати, провести капітальні ремонти усього, що відпрацювало свій термін експлуатації, та виконати комплексну модернізацію одного будинку в якості першого прикладу.
      П’яте – вирішити проблему безпритульних собак на вулицях міста, які спричиняють небезпеку для його мешканців та гостей.
      Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради розпочав впровадження ряду проектів з січня 2002 року, реалізація деяких продовжується і в даний час. Проекти різні – і за масштабом, і за спрямованістю. Це ще раз підкреслює, що гроші можна знайти для виконання будь-якого завдання. Отже питання полягає саме в правилах, які є в основі успішної реалізації практики під назвою «Досвід залучення інвестицій і реалізації грантових програм».

      Чим більше робиться – тим більша готовність людей долучатись
      Отриманий досвід став для громади міста справжнім проривом. Кожне вирішене питання збільшувало рівень довіри – і це саме головне. Ось лише одна ілюстрація. Так, створені під час реалізації першого проекту об’єднання співвласників багатоквартирних будинків та органи самоорганізації населення, отримавши перший позитивний досвід, за 2012 рік реалізували близько 130 проектів на суму біля 6 млн. грн., з яких співфінансування мешканців склало близько 2 млн. грн. (31%).
      Тепер, визначаючи питання для вирішення, громада намагається бачити не лише вирішення «тут і зараз», але й приймати рішення з огляду на перспективу.
      В місті створений Ресурсний Центр (РЦ), Муніципальна рада сталого розвитку (МРСР).
      Для оперативного контакту ОСН, ОСББ з міським головою створена Рада голів ОСББ, ОСН при міському голові, яка постійно обговорює на засіданнях проблеми, з якими до них звертаються мешканці будинків, приймає активну участь в засіданнях сесій міської ради, що також сприяє залученню громадян до прийняття рішень виконавчим комітетом та радою.

      Найважче: як зробити перші кроки?

      Досвід Івано-Франківська у залученні грантів для розвитку громади та вирішення її нагальних проблем, поза сумнівом, вартий уваги. Будь-яке місто, село чи селище, з будь-якою чисельністю мешканців, може використати цю практику, за умови, що люди готові об’єднуватись навколо вирішення спільного питання, докладати особистих зусиль та брати участь у співфінансуванні. Але, зрозуміло, що поки у громади не буде першого позитивного досвіду, розраховувати на активне залучення людей важко. І в цей момент знову варто пригадати досвід Івано-Франківська, де вирішення цих самих питань було одним із головних на стартовому етапі. Міська влада має робити наступне:
      - поширювати інформацію, надавати консультативну допомогу та проводити навчання для представників громад, які займатимуться реалізацією ініціатив на місцевому рівні;
      - здійснювати заходи, які підвищують ефективність проведення органом місцевого самоврядування прозорих громадських слухань;
      - вести спільне з представниками громади планування та прийняття рішень, спрямованих на покращення екологічного та економічного стану в місті;
      - задовольняти потреби в організації та проведенні тренінгів, семінарів, громадських форумів та громадських слухань; формувати мережі НУО, шкіл, бізнес структур, залучати їх до планування стратегії сталого місцевого розвитку.

      Крім цього, на початку необхідно зосередити увагу ще й на таких моментах:
      - поступово залучати громаду – починаючи від створення ініціативної групи в будинку, через створення ОСББ, до організації Муніципального форуму сталого розвитку (МФСР), коли з кожного будинку направляється свій представник для обговорення загальноміських проблем. Іншими словами - від реалізації невеличкого проекту в будинку до реалізації загальноміських проектів.
      - слідкувати за тим, щоб роботу системи було переорієнтовано з відбору проектів на реалізацію та просування «знизу-вгору».
      - потрібно побудувати чітку систему відбору проектів, прозорий розподіл функцій та відповідальності .
      - також необхідна чітка система пріоритетів, в тому числі стратегічного плану розвитку міста.
      - пріоритети, визначені громадою, потрібно закріпити в бюджеті розвитку міста.

      Головне – пам’ятати, що місцеве самоврядування має сприяти перетворенню пасивних споживачів на активних громадян, залучати мешканців до розв’язання міських проблем, зокрема, найактуальніших сьогодні проблем житлово-комунального господарства, управління житловим фондом, енергозбереження та екології. І для цього Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачена можливість участі громади у місцевому самоврядуванні. Серед іншого, шляхом реалізації проектів міжнародної технічної допомоги органами самоорганізації населення.

      "Тріумф" Івано-Франківська: визнання кращих стимулює загальний розвиток

      Влада Івано-Франківська вже 10-й рік поспіль фінансує проведення конкурсу та церемонії вшанування лідерів економічного розвитку міста "Тріумф".

      "Тріумф" у цифрах: вигоди для влади, для бізнесу, для громади.

      Перша церемонія вшанування лідерів економічного розвитку Івано-Франківська «Тріумф» відбулась у лютому 2004 року. За ідею було взято голлівудську церемонію нагородження «Оскар». Назва першої акції була «Тріумф-2003». У той час, після розвалу СРСР, коли підприємства та економіка міста в цілому ще були в занепаді (раніше основними виробниками продукції в місті були підприємства військового комплексу), поява нових виробників та цілих галузей, не пов’язаних з військовим комплексом, розвиток малого бізнесу, створення робочих місць і зростання заробітної плати стали справжнім тріумфом для мешканців.

      Від початку і до сьогодні – з 2004 по 2012 роки – в Івано-Франківську було проведено 9 церемоній, в номінаціях яких взяли участь 285 суб’єктів господарювання міста та нагороджені 87 переможців. Кількість бажаючих взяти участь в цій події щороку зростає, що свідчить і про довіру з боку суспільства, і про ефективність заходу для підприємців.

      За час проведення «Тріумфу» підприємства міста, малий бізнес отримали чималий стимул для свого розвитку. Сьогодні тут одна з найбільших в Україні кількість малих підприємств на 10 тисяч населення (116 проти 63 в середньому по Україні).

      Постійно зростають макроекономічні показники. Так, у 2012 році у порівнянні з 2003 роком обсяг реалізованої промислової продукції збільшився у 8,4 рази (з 454,8 млн.грн. до 3819,2 млн.грн.), прямих іноземних інвестицій надійшло у 14,3 рази більше (зростання з 17,6 млн. дол. США до 251,1 млн. дол..США з позичковим капіталом), капітальних інвестицій вкладених в економіку міста у 5,3 рази (з 225,9 млн.грн. до 1,2 млрд.грн.), введено в експлуатацію житла у 2,5 рази більше (збільшення з 82,2тис.кв.м до 209,5 тис.кв.м), продано  товарів  у розрахунку на 1 жителя в середньому за місяць у 2012 р на суму 1339,8 грн. проти 134,7 грн. у 2003 році (у 10 раз більше).

      Позитивний ефект проведення церемонії «Тріумф» можна систематизувати наступним чином:
      - перемога у «Тріумфі» - це свідчення визнання успіху, лідерства та динамічності розвитку підприємства, адже церемонію проводить муніципалітет. Це сприяє укріпленню іміджу підприємств міста, популяризації їх продукції;
      - сам факт проведення церемонії муніципалітетом – гарне свідчення постійного вдосконалення державно-приватного партнерства, співпраці між владою і громадою;
      - у довготерміновій перспективі видно, що «Тріумф» стимулює розвиток усього міста, а не лише окремих, кращих, підприємств. Адже розквіт та укріплення лідерів є стимулом для покращення фінансово-господарської діяльності інших суб’єктів господарювання, які з ними співпрацюють. А це, в свою чергу, сприяє збільшенню надходжень до міського бюджету та подальшому економічному і соціальному розвитку міста;
      - проведення церемонії «Тріумф» сприяє створенню позитивного іміджу міста, пропагує кращі практики ведення господарської діяльності, стимулює поширення передового досвіду розвитку бізнесу в різних галузях. А ще – що надзвичайно важливо – заохочує проявлення підприємницької ініціативи;
      - мешканці міста дізнаються про кращі компанії міста, а працівники цих підприємств отримують моральне заохочення, відчуття власної необхідності, їх лояльність до роботодавців збільшується.

      Головні можливості та вигоди, які відкриває проведення конкурсу «Тріумф»:
      - суб’єкти господарювання мають змогу заявити про здобутки в своїй сфері діяльності, розрекламувати свою продукцію і послуги, а також розширити сферу впливу, зокрема: ринок збуту, клієнтську базу, кількість замовників тощо;
      - покращується інвестиційний та бізнесовий клімат в місті, що дає можливість залучити у розвиток бізнесу потенційних інвесторів та донести інформацію про кращі підприємства і їх продукцію до широкого кола споживачів як в Україні, так і за її межами;
      - збільшуються надходження до бюджету міста внаслідок зростання обсягів продажів та залучення інвестицій;
      - зростає довіра громадян до місцевої продукції та послуг, а через це - рівень задоволення їх якістю.

      Інформація про результати поширюється через:
      - місцеві ЗМІ та електронні видання,
      - офіційний веб-сайт міста www.mvk.if.ua ,
      - трансляцію на місцевому ТБ,
      - розповсюдження відео сюжетів та інформації про переможців на компакт-дисках про Івано-Франківськ під час конференцій, виставок, форумів, ділових зустрічей в Україні та за її межами.

Опитування

Визначте, будь ласка, перспективні напрямки бізнесу в місті?

Анонси
подій

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ