• Івано-Франківськ
    для туристів
  • Мобільний
    Івано-Франківськ
  • Відвідай
    Івано-Франківськ
Меню

Діяльність
з енергозбереження та екології

Про дотриманя лімітів споживання енергоносіїв і комунальних послуг структурними підрозділами виконавчого комітету Івано-Франківсьої міської ради

      Одними з найбільших споживачів енергії є об’єкти комунальної та бюджетної сфер міста. Бюджетними будівлями та приміщеннями (адміністративні, школи, дитсадки, заклади культури  та охорони здоров’я і ін.) споживається значна кількість енергії. Заклади та установи бюджетної сфери споживають 15% від виробленої в країні електричної енергії і 30% - теплової енергії. Соціальне значення бюджетної сфери і її недостатнє фінансування гостро ставить проблему раціонального використання енергоносіїв, їх обліку і економії.

      Тарифи на енергоносії і комунальні послуги постійно зростають. Наприклад, у 2012р. тариф на електричну енергію в порівнянні з 2005р. виріс у 2,9 рази (0,36 -1,14 грн./кВтгод), на природний газ – у 20,6 рази (0,23 – 4,73 грн./куб.м), теплову енергію – у 6,2 раз (139,49 – 871,63 грн./Гкал).  В результаті видатки міського бюджету на оплату спожитих бюджетними закладами енергоресурсів за цей період зросли з 14,6 млн.грн. до 63 млн., тобто 4,3 рази. Так як сума всіх видатків міського бюджету зросла тільки у 3,5 р., доля оплати енергоносіїв в загальних видатках зросла з 6,7% до 8,2%. І тенденція збільшення долі оплати енергоносіїв в бюджеті буде продовжуватися. Тому зменшення видатків на цю статтю видатків є досить актуальною. Одночасно з розширенням спектру послуг, покращення їх якості, необхідно зменшувати відповідні затрати.

      Щомісячний моніторинг і аналіз споживання енергоносіїв та комунальних послуг у бюджетній сфері здійснюється за 110 установами (які є найбільшими споживачами), в т.ч. в управлінні освіти –78, управлінні культури – 21, охороні здоров’я – 11. Відслідковується і аналізується споживання за шістьма видами енергоносіїв і комунальних послуг і порівнюється як до встановленого завдання, так і до відповідного періоду минулого року. До останнього часу порівнювалося також фактичне споживання до середнього споживання за попередні роки, але зараз цей спосіб використовується рідше .Це пов’язано зі зміною структури спожитих енергоносіїв. В останні роки в закладах заміняються газові плити для приготування їжі на електроплити, ліквідується пічне газове опалення, в дитячих садках встановлюються електробойлери для підігріву води. В результаті за 5-6 років споживання природного газу управлінням освіти та науки зменшилося майже у 2,5 рази (з 760 тис.куб.м до 370 тис.куб.м), закладами охорони здоров’я – на 40% (з 90 тис.куб.м до 55 тис.куб.м), управлінням культури – на 30% (з 70 тис.куб.м до 50 тис.куб.м).  Різко зменшилося споживання гарячої води закладами управління освіти та науки (майже в три рази, з 10 тис.куб. м до 3,5 тис. куб.м).  Одночасно виросло споживання електричної енергії. В першу чергу це стосується управління освіти та науки (більше ніж в 1,7 рази, з 1800 тис.кВтгод до 3070 тис.кВтгод) та закладів охорони здоров’я (в 1,4 рази, з 1230 тис.кВтгод до 1680 тис.кВтгод).

      Рішенням виконавчого комітету затверджуються структурним підрозділам річні та поквартальні завдання. Наказами по підрозділах встановлюються помісячні завдання по кожному підпорядкованому підрозділу, а також призначені відповідальні за ефективне використання енергоносіїв по закладах.

      Аналіз споживання енергоносіїв за 2012р. показав, що бюджетні заклади міста в основному дотрималися завдань, затверджених рішенням виконкому від 07.12.2011р. № 745. Зверхлімітне споживання теплової енергії незначно допущено управлінням освіти та науки (при ліміті 29300 Гкал – спожито 29839 Гкал) та закладами охорони здоров’я (ліміт 9190 Гкал – факт 9236,9 Гкал). Крім того, заклади охорони здоров’я не виконали завдання щодо споживання електричної енергії (ліміт 1610 тис. кВтгод – факт 1681,7 тис.кВтгод, що становить 104,5%).

      Але у порівнянні з 2011р. споживання бюджетними закладами деяких видів енергоносіїв і комунальних послуг зросло. Споживання у 2012 р. електричної енергії в порівнянні з позаминулим роком зросло: в управлінні освіти – на 6,3 %, закладах охорони здоров’я – на 10,6%, управлінні культури – на 5,9%. Споживання теплової енергії в управлінні освіти та науки зросло на 2,8%, в закладах охорони здоров’я – на 5,0%, в закладах управління культури – на 11,4%. На 5,2% більше спожито холодної води закладами управління освіти та науки та на 5,6% збільшилися послуги водовідведення для бюджетних закладів міста в порівнянні з 2011р.

      В цьому випадку є два аспекти цієї проблеми. Перша об’єктивна. В цілому тенденція зростання споживання електричної енергії цілком закономірна (і до речі має місце і в місті, і у всій країні), бо відображає загальну тенденцію до зростання використання все більшої кількості електропобутової, комп’ютерної, медичної та іншої техніки. В навчальних закладах проведено заміну газових плит для приготування їжі на електричні (13 плит, школа-інтернат, ЗШС №№ 3 і 7, ДНЗ №№ 2, 5, 6, 9, 22, 30), встановлено 31 електричний бойлер (CШ № 11, ЗШ № 15, ДЮСШ № 3, ДНЗ №№ 10, 11, 14, 15, 16,19, 28, 34, 36), додатково закуплено електрична жаровня, холодильна шафа, морозильна камера для школи-інтернату та ДНЗ № 27, закуплено обладнання для діагностичного обстеження і лікування пацієнтів для Центральної міської клінічної лікарні (рентгенапарат), міської клінічної лікарні № 1 (біохімічний аналізатор, віскамера, автоклав), міського пологового будинку (дезінфекційна камера), міської дитячої клінічної лікарні (стерилізатори, пральна машина) та ін. Крім того, проводилися роботи з будівництва кисневої станції та встановлення комп’ютерного томографа в ЦМКЛ.

      Також обґрунтовано збільшення споживання у 2012р. теплової енергії та послуг з водовідведення. Водовідведення збільшилося в основному за рахунок відведення дощових стоків, так як кількість опадів у 2012р. становила 731,5 мм, тоді як у 2011р. тільки 437,9 мм при середньорічній нормі 689 мм. Пов’язано з природними умовами і споживання теплової енергії. Середня температура 5 місяців опалювального періоду 2012р. становила мінус 1,98° С, тоді як у 2011р. вона становила мінус 0,2° С.  

      Закономірне і споживання води в управлінні освіти та науки, так як в зв’язку з встановленням електробойлерів збільшилося використання холодної води з одночасним скороченням споживання гарячої води.

      Але є і суб’єктивні фактори. Не вдаючись до аналізу споживання по кожному закладу, відзначено деякі причини, що вплинули на ріст споживання.

      Наприклад. Споживання електричної енергії в міській поліклініці № 2 щорічно зростає, у 2012р. зросло на 6% в порівнянні з 2011р. Разом з тим, споживання електричної енергії орендарями, що знаходяться в цьому закладі, щорічно зменшується: 2010р. – 67,5 тис.кВтгод., 2011р. – 37,2 тис.кВтгод., 2012р. – 21,5 тис.кВтгод.  Не зовсім зрозуміла ситуація зі споживанням гарячої води в Центральній міській клінічній лікарні, яка призвела до збільшення споживання майже на 20%.

      Безпідставно збільшилося споживання у 2012р. теплової енергії в дитячій хореографічній школі на 23% і в муніципальному центрі дозвілля на 34% по відношенні до 2011р., що відповідно призвело до її зверхлімітного споживання цими закладами. З закінченням ремонтів та переїздом фінуправління, владнається ситуація з адміністративною будівлею управління культури.

      Більше, чим на 40% збільшилося споживання у 2012р. теплової енергії у спецшколі № 1 та школі-садку№ 3. На 28% збільшилося споживання холодної води у СШ №1, ЗШ № 10 – на 69%, ЗШ № 21 – на 34%, ЗШ № 25 – на 55% та ін.   

      Досвід роботи безпосередньо з закладами засвідчує, що конкретні результати досягаються в тому випадку, коли справа доручена відповідальним особам і коли вони розуміють, що від них вимагається. В такому випадку результат практично забезпечений. Тому актуально проведення інформаційно-просвітницької роботи, як серед персоналу, так і серед відвідувачів бюджетних закладів. Особливо це актуально в нинішніх умовах, умовах дефіциту коштів.

      По можливості в бюджетних закладах впроваджуються енергоощадні заходи. На заходи з капітального ремонту (багато з яких є енергозберіючими заходами) у 2012р. з міського бюджету виділену більше 20 млн. грн. Деякі заходи реалізуються за сприяння громадських благодійних організацій. Впроваджуються енергоощадні заходи в дев’яти бюджетних закладах за рахунок кредиту НЕФКО.

      Важливо використовувати мінімальні можливості для підвищення ефективності використання енергоносіїв. Як приклад, можна навести приклади з управління освіти та науки: перенесення шкільної бібліотеки з окремої будівлі в приміщення школи, перенесення виробничої практики учнів міжшкільного виробничого комбінату на неопалювальний період, ізольовано труби тепломережі в ЗШ № 3 та ін. Необхідно щоб в кожному закладі, що фінансується з міського бюджету, були знайдені подібні можливості.

      Велика роль приділяється напрямку роботи щодо залучення школярів і вчителів шкіл до участі в оголошених акціях та  конкурсах, які формують нове відношення до споживання енергоресурсів, збереження навколишнього середовища. Тільки в останні півроку учні та вчителі були запрошені до участі в 6 зазначених заходах (розміщення матеріалів та напрацювань учнів та вчителів шкіл, які стосуються теми енергозбереження на сайті клубу «Еремурус»; на кращий план уроку з енергозбереження, що давало можливість переможцям виграти мультимедійну дошку; «Енергетичний герой»; «Школи рятують світ», промоції програми транскордонного співробітництва; «Слідуємо законам Коммонера — захищаємо клімат»). І тільки учні одної школи (ЗШ № 24) підтримали акцію «Школи рятують світ».

      Участь у подібних акціях сприяла б підвищенню ефективності використання енергоресурсів не тільки в школі, але і в побуті.

      Варто звернути увагу на те, що значна частина енергозберігаючих заходів реалізується за ініціативи керівників закладів та сприяння благодійних організацій. Це і заміна вікон та дверей, і ремонт даху, і заміна інженерних мереж і т.д. Всі ці заходи підвищують рівень комфорту перебування в закладах і покращують теплотехнічні характеристики будівлі. Але до зменшення споживання теплоенергії будівлею це призводить не завжди. Для цього необхідно шляхом регулюваиня температури повітря в приміщеннях не допускати в них перегріву. Тому, необхідно передбачати і систему регулювання споживання теплової енергії в залежності від погодних умов, що є дієвим заходом підвищення енергоефективності.

Актуально

Запрошення до участі у тендері проекту «Підвищення енергоефективності об’єктів бюджетної сфери міста Івано-Франківська» (NEFCO) по Контракту №2 (ІІІ)
Опубліковано: 12 Кві 2021 13:19
Департамент економічного розвитку, екології та енергозбереження Івано-Франківської міської ради оголошує конкурс в рамках реалізації проєкту "Заробляй гідно вдома – ягідні екоферми"
Опубліковано: 01 Кві 2021 16:14
До ЦНАПу м.Івано-Франківська по грошову допомогу звернулося понад 2500 пенсіонерів
Опубліковано: 22 Бер 2021 9:53
Повідомлення про оприлюднення проекту документа державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку
Опубліковано: 18 Бер 2021 17:00
Головне управління ДПС в Івано-Франківській області інформує
Опубліковано: 18 Бер 2021 14:48
УВАГА: на Прикарпатті продовжують діяти заборони червоного рівня епідемічної небезпеки
Опубліковано: 15 Бер 2021 10:43

Опитування

Визначте, будь ласка, перспективні напрямки бізнесу в місті?

Анонси
подій

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ