• Івано-Франківськ
    для туристів
  • Мобільний
    Івано-Франківськ
  • Відвідай
    Івано-Франківськ
Меню

Кращі
практики економічного розвитку

Еліксир привабливості

          Давно минула епоха китайських імператорів. Сучасні керманичі держав, на відміну від правителя Піднебесної Цинь Шихуанді (ІІІ ст. до Р.Х.), уже не вживають екстрактів із ртуттю, сподіваючись знайти порятунок від старості і смерті. Еліксиру вічної молодості не знайдено й досі. Зате на Заході України, в Івано-Франківську, міська влада, за підтримки «географічного та історичного факторів», винайшла еліксир інвестиційної привабливості обласного центру. І зробила це тоді, коли Україна загалом не є привабливою для великих капіталовкладень. Нещодавно місцеву «цілющу речовину» презентували на Міжнародному інвестиційно-економічному форумі «Партнерство та перспектива».

          Представники муніципалітетів польських міст, зокрема Любліна і Свідніци — побратимів Івано-Франківська, детально розповіли учасникам зібрання, як місцева влада сусідньої держави облаштовує промислово-виробничі зони для інвесторів, підводячи туди інженерні мережі та будуючи дороги. Приємно вразив досвід міста Свідніци із 60 тисячами жителів. Сюди прийшло більше десятка компаній зі світовими брендами — «Краузе», «Пальмолів», «Електролюкс» та ін. А орган місцевого самоврядування вклав великі кошти в будівництво аквапарку, виробництво синенергії, розвиток парків з фортифікаційними спорудами.

          Проте польські, румунські та німецькі гості переконалися, що Івано-Франківськ в останні роки зробив не гірший інвестиційний прорив. Результат — окрім українських, в економіку міста залучено великий обсяг інвестицій іноземних — 263 млн. дол., з них 132,3 млн. дол. — лише цього року. Зарубіжні кошти працюють у 205 підприємствах. Недарма відоме агентство Standard & Poor’s присвоїло Івано-Франківську кредитний рейтинг «позитивний». Тішить, що понад 80% іноземних інвестицій спрямовані саме у промисловість, а не в торгівлю чи посередницькі послуги, як це сталося в сусідніх областях. Суми залученого іноземного капіталу різняться між собою — від 19 млн. євро, які шведська компанія «Електролюкс» витратила на придбання заводу з виробництва пральних машин та закупівлю нових матеріалів для виробництва, — до 500 тис. євро, які американська фірма «Делфі» з івано-франківським ДП «ВО «Карпати» спрямувала на випуск електрообладнання для європейських автомобілів. А мета такого зібрання ділових людей, чиновників, дипломатів, за визначенням міського голови Івано-Франківська Віктора Анушкевичуса, «надати економіці міста ще більшої динаміки розвитку».

          У чому ж еліксир інвестиційної привабливості без п’яти хвилин 350-річного Стані­славова?

          Плече йому підставила історія. В радянський час Івано-Франківськ був закритим військовим містом. Тут діяли п’ять заводів промислово-оборонного комплексу, які у 1990-х перестали працювати. Залишився тільки один. Навіть тепер довкола десятки вільних виробничих площ і земельних ділянок з комунікаціями — саме те, що потрібно для ведення бізнесу. А три роки тому за кошти міського бюджету в промислово-інвестиційну зону додатково підвели частину газопроводу, каналізацію, лінії електропередачі та збудували трансформаторну підстанцію. Інвестори, приходьте. І вони почули. В Івано-Франківськ прийшли відомі у світі компанії — американська «Тайко Електронікс» (виробництво кабелів для японських автомобілів) та шведська фірма «Елекролюкс» (побутова техніка). У підготовленій промисловій зоні розгорнули діяльність не тільки іноземці. ВАТ «Пресмаш» випускає машини для виробництва брикетів — із тирси, соломи, лузги соняшникового насіння. ПП «Гирич» переробляє пластмасу і побутові відходи на дизельне пальне, дахове покриття та тротуарну плитку.

          Івано-Франківськ здобув добре реноме в Україні та за її межами ще й такими нетрадиційними виробами, як конверти, листівки, пакети (ТОВ «Куверт-Україна»), дитячі іграшки (ТОВ «Інтеграл»), та басейнами (компанія «С.В.Я»).

          Поза сумнівом, широку зелену вулицю для інвесторів відкрила міська влада. Івано-Франківськ став одним з перших міст України, де діє центр надання адміністративних послуг. Він об’єднав торгово-реєстраційну палату і дозвільний центр. Зареєструвати фірму можна впродовж одного дня, а всі дозволи — до тижня. Начальник управління економічного та інтеграційного розвитку міськвиконкому Богдан Білик переконує мене, що інвестор, який висловив бажання придбати чи отримати в оренду земельну ділянку в промисловій зоні, може протягом кількох місяців пройти процедуру аукціону та оформити землевідведення.

          Ще одна приємна новина для бізнесу — створення центру обслуговування платників податків при ДПА, де все зосереджено в одному місці — консультації, видача податкових дозвільних документів, приймання звітності в усіх СПД за один день.

          Інвесторів, які хочуть постійно працювати в Україні, Івано-Франківськ приваблює ще й як місто науки і освіти. Вони знають, що Прикарпатський національний університет імені В.Стефаника розробляє нові матеріали та за­хисні покриття для металів і сплавів, які потрібні серійному виробництву. Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу відомий нафтогазовими технологіями, дослідженнями у сфері екологічної безпеки. Цей виш став ще й цінною «кузнею кадрів». Його випускники — електротехніки, газозварювальники, механіки, конструктори — користуються попитом в іноземних компаній. Фактор місцевої дешевої робочої сили перестає бути для них вирішальним. Адже середні зарплати у 2500—4000 грн. на місяць — аж ніяк не жалюгідні.

          А ось — несподіванка форуму. Генеральний директор ТОВ «Сен-Гобен будівельна продукція Україна» (дочка славної французької компанії «Сен-Гобен») Микола Троїцький заявив, що очолюване ним підприємство уже розробляє кар’єр гіпсового каменю і до 2015 року має збудувати біля Івано-Франківська великий завод з виробництва гіпсокартонних плит.

          Змагання за розміщення капіталів, ринки робочої сили Івано-Франківськ виграв. Чи зможуть звестися на ноги, розвинувши свою економіку, інфраструктуру та поліпшивши життя мешканців ті міста й містечка України, які цю боротьбу програли? Запитання поки що залишається без відповіді.

Опитування

Визначте, будь ласка, перспективні напрямки бізнесу в місті?

Анонси
подій

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ

івано-Франківська міська рада Ivano-Frankivsk Івано-Франківськ